Technologia

Jak działa CCleaner?

Komputer, szczególnie używany na co dzień, łatwo się “zaśmieca”. Wymaga także konserwacji i to nie tylko fizycznej, ale też programowej. Dbać o komputer można na wiele sposobów, istnieją jednak narzędzia, które pozwalają robić to szybciej. Gromadzą one również wszystkie najważniejsze funkcje w jednym miejscu po to, żeby ułatwić do nich dostęp i zmniejszyć ilość czasu potrzebnego na konserwację. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest CCleaner.

Dlaczego komputer wymaga sprzątania?

Zarówno sam system operacyjny, jak i aplikacje w nim instalowane cały czas zmieniają coś w swoim działaniu. Programy komputerowe wprowadzają zmiany niezbędne do poprawnego działania. Przechowują też pliki tymczasowe. System sam w sobie jest co jakiś czas aktualizowany, a przy tak rozbudowanym oprogramowaniu nie zawsze wszystko jest przygotowane optymalnie. To wszystko wpływa na zapychanie się dysku i gromadzenie się na nim nieusuwanych zawczasu, niepotrzebnych już plików, a także spowolnienie działania komputera przez (nie zawsze potrzebne) procesy działające w tle. Jak wspomniano wcześniej, z pomocą w takich sytuacjach przychodzą specjalne programy czyszczące. Jak działa program CCleaner?

Jak działa CCleaner krok po kroku?

Po uruchomieniu programu Twoim oczom ukaże się okno CCleaner. Po jego lewej stronie znajduje się menu w postaci kafelków, będące sercem całej aplikacji. Pierwszą zakładkę stanowi “Health Check”. Umożliwia ona ogólne sprawdzenie stanu komputera. Po dokonaniu analizy program zaproponuje Ci dalsze działania. Cześć opcji, jak “Prywatność” czy “Miejsce na dysku”, jest dostępna w wersji darmowej, do innych – jak “Szybkość” czy “Bezpieczeństwo” – można uzyskać dostęp, dopiero wykupując wersję Pro. Aby wykonać dostępne działania, należy nacisnąć przycisk “Popraw sytuację”.

Prawdziwym kombajnem, dodatkowo dającym możliwość zdecydowania o wszystkim, co ma zostać wykonane, jest druga zakładka, czyli “Czyszczenie niestandardowe”. W tym miejscu masz możliwość wybrania, które elementy w systemie mają zostać wyczyszczone. Do wyboru są takie opcje jak pamięć podręczna, historia wyszukiwania, czy pliki cookie w przeglądarkach internetowych, pamięć podręczna niektórych zainstalowanych aplikacji, opróżnienie kosza, schowka, usunięcie plików dziennika systemu Windows, a nawet możliwość wymazania danych z wolnej przestrzeni dyskowej.

Po wybraniu interesujących Cię obszarów na dysku (pamiętaj, że są tutaj dwie zakładki – “System Windows” i “Aplikacje”), możesz przystąpić do analizy, klikając przycisk po lewej stronie. Po jej dokonaniu, warto jeszcze raz sprawdzić, czy wśród usuwanych plików nie znajdują się takie, które będą Ci później potrzebne. Jeśli wszystko się zgadza, możesz przystąpić do czyszczenia, klikając “Uruchom CCleaner”.

W wersji 5.91 pojawiła się nowa funkcja – “Driver Updater”. Jest to niezwykle przydatne narzędzie, które analizuje aktualność sterowników poszczególnych podzespołów komputera. W wersji darmowej po dokonanym skanowaniu pokaże ono, które sterowniki wymagają zaktualizowania, w wersji płatnej – sam zaktualizuje je za Ciebie.

Kolejnym narzędziem dostępnym w programie CCleaner jest “Rejestr”. Pomaga on w znalezieniu problemów w Rejestrze Windows – podstawowym elemencie tego systemu, w którym są przechowywane dane na temat ustawień, sprzętu czy ścieżek dostępu do plików. Po lewej stronie możesz wybrać, które elementy rejestru mają zostać poddane analizie. Po przeprowadzonym skanowaniu masz możliwość przejrzenia znalezionych błędów i naprawienia ich jeden po drugim bądź wszystkich naraz. Skanowanie warto zrobić przynajmniej dwa razy, gdyż nie zawsze za pierwszym razem wykrywane są wszystkie problemy.

W ostatniej zakładce nazwanej “Narzędzia” masz możliwość odinstalowania niechcianych programów, automatycznego zaktualizowania tych, które tego wymagają, usunięcia niechcianych aplikacji uruchamiających się przy starcie czy nawet przywrócenia systemu do zapisanego wcześniej stanu.

Po lekturze powyższych akapitów znasz już odpowiedź na pytanie, jak działa CCleaner. Czym jednak różnią się wersja darmowa od płatnej?

Licencja do CCleaner

CCleaner może działać w oparciu o dwa rodzaje licencji – darmową i Pro. Ta druga jest przyznawana na rok i daje dostęp do pełnych możliwości wszystkich narzędzi, priorytetowej obsługi klienta oraz automatycznego czyszczenia komputera. Istnieje także dodatkowa licencja Professional Plus, która umożliwia działanie na 3 komputerach naraz, a także dodaje dostęp do zewnętrznych aplikacji wspierających przyspieszanie działania komputera.

Sprawdź też inne artykuły