Motoryzacja

Jak dobrać akumulator do samochodu? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Akumulator samochodowy to bardzo ważny element każdego auta. To właśnie dzięki niemu nasz samochód posiada energię elektryczną, która odpowiada za uruchomienie silnika oraz utrzymanie zasilania wszystkich podzespołów. Jeśli planujesz kupno takiego urządzenia, to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się jak dobrać odpowiedni akumulator do samochodu oraz jakie parametry powinien on posiadać.

Jak dobrać akumulator  do samochodu?

Decydując się na zakup akumulatora samochodowego, powinieneś mieć świadomość, iż należy dobrać go na podstawie parametrów, które będą najlepsze oraz będą Ci odpowiadać. Nie warto spieszyć się z kupnem tego urządzenia. Przejrzyj kilka ofert i wybierz te, które będą najkorzystniejsze oraz najpewniejsze. Świetne mogą okazać się akumulatory mercedes na sklepmoteo.pl. Poniżej znajdziesz istotne informacje dotyczące doboru akumulatora.

1. Rozmiar baterii

Akumulatory samochodowe są podzielone na grupy rozmiarów. Jest to długość, szerokość i wysokość akumulatora. Możesz sprawdzić wymagany rozmiar sprzętu, czytając instrukcję obsługi lub konsultując się z mechanikiem, a następnie porównując owe urządzenia. Właściwy rozmiar akumulatora to taki, który idealnie pasuje do zasobnika, zabezpieczając go i zapobiegając uszkodzeniom wynikającym z wibracji.

2. Kondycja baterii

O kondycji baterii informuje umieszczony na niej kod. Składa się on z litery i cyfry. Litera oznacza miesiąc, a cyfra rok produkcji. Nigdy nie należy kupować baterii starszej niż sześć miesięcy od daty produkcji. Może to skutkować krótszym okresem eksploatacyjnym, bądź uszkodzeniem sprzętu, czego na pewno chciałbyś uniknąć. Żywotność aktualnego akumulatora można sprawdzić w sklepie z częściami samochodowymi lub u specjalisty ds. akumulatorów. Dzięki temu dowiesz się, czy potrzebujesz nowej baterii, czy tylko procedury konserwacyjnej.

3. Pojemność rezerwowa

Punkt ten odnosi się do czasu, przez który akumulator może działać na własnym zasilaniu przed rozładowaniem. Posiadanie wysokiej pojemności rezerwowej stanowi pomoc dla Twojego samochodu w trudnych sytuacjach, takich jak problemy z silnikiem, awaria alternatora i przypadkowe pozostawienie włączonych świateł po opuszczeniu pojazdu. Krócej mówiąc, jedna z ważniejszych rzeczy do sprawdzenia podczas zakupu.

4. Konserwacja akumulatora

Jak dobrać akumulator do samochodu osobowego? Przede wszystkim tak, aby było łatwo o niego dbać. Są tutaj dwa scenariusze. Mianowicie akumulatory głębokiego rozładowania oraz ten bezobsługowy. Bezobsługowy akumulator samochodowy jest zwykle szczelny, a płynny elektrolit może działać przez cały okres eksploatacji akumulatora bez konieczności wymiany. Akumulatory o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych są rozszczelnione z nakrętkami, które umożliwiają okazjonalne dodawanie wody destylowanej.

5. Okres gwarancyjny

Wskazane jest rozważenie gwarancji i wybór baterii z długim okresem bezpłatnej wymiany. Okresy gwarancyjne są mierzone liczbą łączącą okres bezpłatnej wymiany i okres proporcjonalny. Okres proporcjonalny pozwala na częściowy zwrot kwoty zakupu baterii przez ograniczony czas. Pamiętaj, aby sprawdzić tę usługę, ponieważ może Ci ona pomóc w wyniku potencjalnych problemów z urządzeniem po jego zakupie.

6. Odpowiednia konstrukcja w stosunku do Twojego samochodu

Położenie bieguna dodatniego wpływa na biegunowość samochodu i istnieje ryzyko zwarcia w przypadku zetknięcia się bieguna dodatniego z metalową powłoką samochodu. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie, po której stronie znajduje się zacisk dodatni, czy to w prawo, czy w lewo w zależności od typu samochodu. Dobór odpowiedniej konstrukcji akumulatora względem modelu Twojego pojazdu to bez wątpienia najważniejszy punkt na tej liście z tego względu, iż zapewni Ci to najlepszą funkcjonalność sprzętu oraz bezpieczeństwo podczas jego użytkowania.

7. Nabyte doświadczenie

Przed zakupem baterii rozważ swoje wcześniejsze doświadczenia z wybranym przez Ciebie modelem. Najlepiej sięgnąć po baterię, która będzie służyć Ci już przez długi czas bez problemów.

Sprawdź nasze produkty w sklepie motoryzacyjnym MOTEO

Sprawdź też inne artykuły

More in:Motoryzacja

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.