Lifestyle

Jak długo utrzymuje się i trawi alkohol?

Alkohol to używka, po którą z pewnością sięga się w Polsce najczęściej. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie ma skutki zdrowotne, ile trawi się alkohol oraz po jakim czasie całkowicie znika z organizmu. Pytania te nurtują głównie kierowców. W Polsce dopuszczalna dawka alkoholu we krwi, przy której można prowadzić to 0,2 promila. Ale należy pamiętać o tym, że nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu, wpływa na koncentrację czy reakcję działania i lepiej jest nie ryzykować.

Jak długo utrzymuje się alkohol w organizmie?

To zależy przede wszystkim od ilości oraz rodzaju spożytego trunku. Warto wiedzieć, jak długo trawi się alkohol, aby nie doprowadzić do zatrucia organizmu. Przedawkowanie może wiązać się z ciężkimi skutkami ubocznymi, a nawet śmiercią. Długotrwałe i regularne spożywanie alkoholu może również doprowadzić do uzależnienia, z którego bardzo ciężko jest wyjść. Niejednokrotnie niezbędna jest w takim wypadku długotrwała terapia, którą często poprzedza odwyk w zakładzie zamkniętym. Ale na to ile czasu pozostaje alkohol w organizmie, ma wpływ więcej czynników niż tylko ilość spożytych napojów wyskokowych.

Czy można prowadzić po jednym piwie?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, tak jak na pytanie, jak długo utrzymuje się alkohol we krwi. Ogólnie przyjęto, że mały kieliszek wina organizm ludzki strawi wokoło godzinę, puszkę piwa w dwie. To oczywiście bardzo uogólniona informacja, ponieważ czas trawienia alkoholu w organizmie jest uzależniony również od aktywności fizycznej, od tego ile spożyłeś i jaki rodzaj pokarmu. Na domiar wszystkiego każdy człowiek ma inny metabolizm, czyli prędkość przetwarzania pokarmu i płynów w organizmie. Warto, abyś skorzystał z alkomatu, jeśli masz powody podejrzewać, że upłynęło zbyt mało czasu, i nie masz pewności, czy już jesteś w pełni trzeźwy.

Ile czasu potrzeba na pełne wytrzeźwienie?

Żeby to dokładnie ustalić, należy przeliczyć sobie spożycie alkoholu. Zakłada się, że w przeciągu godziny organizm ludzki trawi 5-10 gram czystego alkoholu. Czystego, czyli o stężeniu stu procent. 10 gram jest uznana za jedną porcję alkoholu. W półlitrowym piwie, które ma pięć procent zawartości alkoholu znajduje się 20 gram czystego alkoholu. Reasumując, po jednym piwie można wsiąść za kierownicę auta po upływie trzech godzin, tak aby mieć pewność swojej trzeźwości. Podobnie możemy przeliczyć sobie każdy inny rodzaj alkoholu. W małym kieliszku wódki znajduje się jedna porcja alkoholu i tyle samo w jednym kieliszku wina. Warto podczas spożywania alkoholu oraz podczas trzeźwienia pić dużo płynów, uprawiać sport, a także nie odmawiać sobie posiłków. Te czynności skrócą czas trawienia alkoholu w organizmie. Co równie istotne, skutki spożycia alkoholu mogą być odczuwalne przez dłuższy czas, nawet po pełnym jego przetrawieniu, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne picie. W miarę możliwości warto całkowicie zrezygnować z alkoholu, bo taka decyzja skutkuje poprawą zdrowia, obniżeniem cholesterolu, poprawieniem koncentracji i ogólnego samopoczucia.

Sprawdź też inne artykuły