Motoryzacja

Jak bezpiecznie naładować akumulator bezobsługowy?

Śmiało powiedzieć można, że akumulator to serce samochodu. Bez niego eksploatacja auta jest niemożliwa. Ważne jednak, aby o akumulator właściwie dbać. Wówczas będzie mógł on wydajnie pracować nawet przez kilka lat. Na rynku dostępne są różne modele akumulatorów. Wśród nich także akumulatory bezobsługowe. Jak taki akumulator właściwie naładować?

Kontrola akumulatora bezobsługowego

To, że akumulator nazywany jest bezobsługowym, wcale nie oznacza, że nic przy nim nie trzeba robić. Wręcz przeciwnie. Bardzo ważne jest, aby akumulator bezobsługowy był systematycznie kontrolowany. Przynajmniej raz w roku powinien być sprawdzany specjalnym testerem. Pamiętać bowiem trzeba, że wraz z upływem lat, akumulator traci swoje właściwości. Dlatego potrzebna jest jego regularna kontrola. Poza tym istotne jest, aby nie dopuszczać do całkowitego rozładowania się akumulatora bezobsługowego. Każde całkowite rozładowanie baterii może prowadzić do zasiarczenia ogniwa, a to może być przyczyną nieodwracającego uszkodzenia akumulatora. W nowoczesnych akumulatorach bezobsługowych umieszczone są specjalne kontrolki informujące o stanie naładowania. Lampka żółta lub czerwona oznacza konieczność podładowania akumulatora.

Jak ładować akumulator bezobsługowy?

Zaleca się, aby akumulator bezobsługowy ładowany był poza samochodem. Jednak zanim się wyjmie baterię i zacznie ładować, warto wcześniej sprawdzić jej napięcie. Jeśli wynosi ono mniej niż 10 V, może to oznaczać, że zasiarczenie spowodowało już nieodwracalne zmiany. Jeśli napięcie jest wyższe, można spokojnie przystąpić do ładowania. Ładowanie akumulatora w domu przeprowadzić można oczywiście za pomocą prostownika. W tym celu należy podpiąć klepy prostownika do akumulatora. Pamiętać trzeba, aby biegun dodatni podłączony został do bieguna dodatniego, a ujemny do ujemnego. Ładowanie akumulatora bezobsługowego prostownikiem potrwać może od kilku do kilkunastu godzin. Wszystko zależy od stopnia rozładowania akumulatora oraz od modelu prostownika.

Jaki prostownik do ładowania akumulatora bezobsługowego?

Do naładowania akumulatora bezobsługowego zastosować można każdy prostownik, który przystosowany jest do 12-woltowych baterii. Warto jednak, aby stosowany prostownik był urządzeniem dobrej jakości. Prostownik, który już ma dobrych kilka lat i jest eksploatowany dość często, może uszkodzić akumulator. Jeśli zatem posiada się stary, często używany prostownik, czasem lepiej jest zainwestować i zakupić nowy. Dzięki temu można mieć pewność, że ładowanie przebiegnie w sposób bezpieczny. Na rynku dostępne są nowoczesne prostowniki za niezbyt wygórowaną cenę. Wyposażone są w funkcję szybkiego ładowania, wskaźnik poziomu prądu, zabezpieczenie elektroniczne i automatyczne przełączenie w stan podtrzymywania napięcia. Kupując prostownik, warto postawić na model o napięciu na poziomie 15,5-16,5 V. Znacznie skróci to czas ładowania akumulatora. Ładowanie takim prostownikiem jest również bezpieczniejsze dla akumulatora bezobsługowego.

Sprawdź też inne artykuły