Motoryzacja

Ile kosztuje złomowanie samochodu?

Samochód to wyjątkowa rzecz, do której wielu z nas szybko się przyzwyczaja. Dlatego tak ciężko jest nam rozstać się z ukochanym pojazdem, zwłaszcza jeżeli ten dobrze się do tej pory sprawował i nie przysparzał nam większych problemów. Zdarza się jednak, że wypadek czy nagła niespodziewana usterka uniemożliwiają nam dalsze użytkowanie naszego pojazdu, a jego naprawa okazuje się kompletnie nieopłacalna. Musimy wtedy podjąć decyzję o dalszej odsprzedaży takiego samochodu, co może okazać się zadaniem trudnym, a wręcz niemożliwym. Jeżeli spotka nas taki scenariusz, pozostanie nam jedynie odwiedzić Stację Demontażu Pojazdów i tam oddać nasze ukochane auto. Ile kosztuje złomowanie samochodu?

Złomowanie auta – cena

W lipcu 2015 zniesiono opłatę recyklingową przy złomowaniu własnego pojazdu. Tym samym oddawanie auta na złom stało się nieco bardziej opłacalne, a Stacje Demontażu Pojazdów zaczęły być coraz chętniej odwiedzane przez posiadaczy starych, wyeksploatowanych pojazdów.

Okazuje się bowiem, że złomowanie pojazdu nie tylko nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez osobę oddającą auto do SDP, ale również oznacza wypłatę pewnej sumy w gotówce osobie, która jest właścicielem pojazdu.

Po oddaniu samochodu do SDP zostanie on rozebrany na części, które potem, jeżeli są w wystarczająco dobrym stanie, trafią do sprzedaży albo przerobi się je jak każdy inny rodzaj złomu metalowego.

Oczywiście dodatkowym kosztem związanym z „utylizacją” zużytego pojazdu będzie jego transport na miejsce rozbiórki. Chociaż i tego kosztu możemy uniknąć, odsprzedając auto firmom, które zajmują się skupem i przewożeniem zniszczonych aut do SDP.

Ile za złomowanie samochodu?

Tym samym złomowanie naszego samochodu może kosztować nas absolutnie nic, a jeszcze możemy w zamian za uszkodzony pojazd otrzymać nieco gotówki. Jaką kwotę otrzymamy za złomowanie samochodu?

Istnieją dwa warianty przeprowadzenia utylizacji starego lub uszkodzonego pojazdu. Pierwszy to jego sprzedaż jako auto kompletne, za które uznaje się samochody, których masa całkowita w momencie oddawania na złom nie jest niższa niż 90% masy całkowitej pojazdu widniejącej w dowodzie rejestracyjnym.

W tym wypadku masa pojazdu liczona jest w następujący sposób: masa własna auta mnożona jest przez aktualną cenę skupu złomu samochodowego.

Niektóre skupy odejmują również od masy samochodu od kilku do około 200 kg jako tzw. ekwiwalent części niemetalowych.

Kolejnym sposobem pozbycia się auta jest jego sprzedaż jako pojazd rozebrany, co szczególnie opłacalne może być podczas sprzedaży na złom nowszych egzemplarzy. W takim wypadku ze złomowanego samochodu wyciągane są te elementy, które mają jakąś wartość na rynku wtórnym i z powodzeniem mogą zostać wykorzystane jako części zastępcze lub takie jego fragmenty, za które dostanie się lepszą cenę, niż sprzedając je jako element pojazdu po cenie złomu stalowego.

Na przykład stal wykorzystywana do produkcji gaźników w starych samochodach lub inne elementy aluminiowo-miedziane układu chłodzenia mogą być o wiele droższe, gdy sprzedamy je oddzielnie.

Sprawdź też inne artykuły