Hobby

Haft diamentowy, czyli interesujące zajęcie na wolne popołudnie! Stwórz piękną mozaikę do swojego salonu!

Rękodzieło artystyczne ostatnimi czasy rośnie w siłę. Jest to doskonały sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Jedną z chętniej wybieranych metod jest mozaika diamentowa. Polega ona tworzeniu wspaniałych obrazów przy użyciu małych koralików przypominających budową diamenty. Wbrew pozorom, aby stworzyć haft diamentowy, nie trzeba być koniecznie uzdolnionym plastycznie. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, aby stworzyć pasjonujący obraz, który następnie będzie można powiesić na ścianie, np. w salonie.

Czym jest mozaika diamentowa?

Na początku trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest haft diamentowy. Jest to nic innego, jak obraz przygotowywany przy użyciu małych kolorowych, koralików wykonanych z akrylu. Każdy element, znajdujący się w zestawie, ma ten sam rozmiar oraz kształt, różni je tylko miejsce, w którym należy je umieścić. Nie jest to jednak większy problem, koraliki bowiem układa się na specjalnie przygotowanej powierzchni pokrytej warstwą kleju. Każde pole jest opatrzone specjalnym symbolem, które odpowiada tym umieszczonym na woreczkach z cyrkoniami. Obraz jest zaopatrzony schematem, trudno jest więc popełnić pomyłkę. Różnokolorowe koraliki stworzą piękny obraz, który będzie sprawiał wrażenie stworzonego z połyskujących diamentów.

Diamentowa mozaika — Krótka historia

Haft diamentowy do Polski trafił z Azji Wschodniej, a konkretnie z Chin. To właśnie w 2010 roku chińska firma otrzymała patent na technikę rękodzieła, znaną obecnie jako haft diamentowy. Mimo że była ona znana już znacznie wcześniej, to właśnie ta firma przyczyniła się do ostatecznego wyglądu tej techniki. Wszystko dzięki zastosowaniu samoprzylepnej warstwy kleju, który sprawia, że układanie koralików jest dużo prostsze i przyjemniejsze. Zdecydowano się również na użycie tworzywa sztucznego jako płótno. Zastąpiło ono wcześniej używany aksamit, do którego jednak cyrkonie nie chciały się przyklejać i często odpadały.

Mozaika diamentowa — Obrazy, które zachwycą każdego

Wbrew pozorom nie ma chyba łatwiejszego hobby, niż mozaika diamentowa – obrazy. Ich stworzenie wymaga co prawda trochę cierpliwości, z pewnością zachwyca niejedną osobę. Wiele osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z haftem diamentowym zastanawia się, jak wygląda układanie mozaiki krok po kroku. Pierwszym etapem jest oczywiście wybór odpowiedniego wzoru. Nie jest to duży problem, bowiem producenci dostarczają codziennie mnóstwo nowych, niepowtarzalnych wzorów.

Po wybraniu odpowiedniego zestawu haftu diamentowego należy koniecznie sprawdzić, czy znajdują się w nim wszystkie niezbędne elementy. W zależności od producenta powinny w nim być aplikator do nakładania koralików, oraz tacka na ich rozkładanie. Czasami można spotkać również pęsetę, która służy do odklejania źle nałożonych koralików. Teraz można już zacząć działać! Pierwszym krokiem jest odklejenie folii, która chroni warstwę kleju. Bardzo ważne jest jednak, aby odklejać jedynie tę część, która będzie wypełniana koralikami. W innym wypadku klej wyschnie i nie będzie nadawał się do użytku. Kolejnym krokiem jest samo nałożenie koralików, zgodnie z podanym schematem. Po zakończeniu pracy można cieszyć się pięknie wykonanym, szczegółowym obrazem.

Haft diamentowy — Na co warto zwrócić uwagę?

Kupując haft diamentowy trzeba pamiętać, że jest to zajęcie wymagające naprawdę dużej cierpliwości. Wiele osób zastanawia się, ile czasu zajmuje wyklejenie całego obrazu. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, wpływa na to bowiem wiele czynników, jak chociażby wielkość samego obrazu. Standardowe ramki mają wymiar 30 × 40 cm i składają się z 11 tysięcy koralików. Druga sprawa to liczba użytych kolorów. Im jest ich mniej, tym szybciej zakończy się praca. Jednak więcej użytych barw to lepszy efekt końcowy. Obraz jest po prostu dużo bardziej szczegółowy i lepiej wygląda. Ważne także, aby wybierać produkty wysokiej jakości, co ostatecznie pozwoli cieszyć się pięknymi obrazami.

Sprawdź też inne artykuły