Technologia

Gdzie wyrzucić zużyty olej kuchenny?

Olej roślinny jest produktem, który gości praktycznie w każdym domu. Jest on jednym z tych odpadków, które sprawiają naprawdę duże problemy. Jednakże niestety bardzo mały procent społeczeństwa wie, co właściwie powinno robić się z olejem do smażenia po użyciu go. Większość z nas wylewa zużyty olej kuchenny do zlewu bądź toalety. To nie wynika tylko z naszego lenistwa, ale bardziej z niewiedzy o tym, że jest to całkowicie niepoprawne działanie. Gdzie wyrzucić zużyty olej? Warto jest poznać odpowiedź na to pytanie, aby zapewnić sobie brak niepotrzebnych kosztownych remontów instalacji kanalizacyjnej.

Gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy?

Niewiele osób wie, że istnieje zakaz, który mówi, że oleju spożywczego nie można wylewać do kanalizacji sanitarnej. Może wydawać się on czymś, co można bagatelizować, jednak nie został wymyślony on bez powodu. Olej kuchenny w niższych temperaturach po prostu tężeje, co może spowodować zapchanie rur. Co z tym może się wiązać? Wytwarza się w rurach osad, który doprowadza nie tylko do zapchania rur, ale także ich pękania. W konsekwencji całe mieszkanie czy dom może zostać zalane. Może kiedyś ktoś spotkał się z określeniem tzw. gór tłuszczowych? Jest to połączenie zużytego oleju kuchennego razem z innymi zapychającymi rury produktami, na przykład chusteczki nawilżające. Znajdujący się w rurach konglomerat ciągle obrasta w nowe warstwy i blokuje kanalizację, a co gorsze jest w stanie także wypchnąć ściek na ulicę.

Jak w takim razie rozwiązać problem z utylizacją zużytego oleju? Jest kilka możliwości, które będą znacznie bardziej odpowiednie niż wylewanie go do zlewu bądź toalety. Więcej o tym, co zrobić ze starym olejem, znajdziemy na stronie https://transportowiecpt.pl/co-zrobic-ze-starym-olejem-spozywczym/. Najprostszym sposobem, który idealnie sprawdza się przy użyciu mniejszych ilości oleju, jest zebranie go ręcznikiem papierowym z patelni lub innego naczynia i wyrzucenie do kosza na śmieci. Co zrobić jednak gdy tłuszczu jest większa ilość? Wtedy gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy? Metoda z ręcznikiem papierowym w tym przypadku nie zadziała.

Sposoby na wyrzucenie oleju

Warto wspomnieć, że jedno użycie świeżego oleju, nie dyskwalifikuje go od razu z dłuższego służenia. Użyty tłuszcz można jeszcze wykorzystać. Jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, a także służące duchowi zero waste. Jednakże olej, który chcemy użyć jeszcze raz, musi spełniać pewne zasady, a są nimi:

  • niemieszanie go z innymi tłuszczami,
  • użyty został w temperaturze nie większej niż 190 stopni Celsjusza,
  • był przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, który znajdował się w chłodnym i zacienionym miejscu. Eliminuje to problem jełczenia oleju,
  • konieczne jest przecedzenie go przed kolejnym użyciem, aby wyeliminować elementy żywności, jaka wcześniej była w nim robiona.

Zużyty olej można wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale także można robić z niego mydło lub lampki olejne handmade.

Jeszcze jedną rzeczą, jaką można robić ze zużytym olejem i będzie ona najlepszym rozwiązaniem, będzie oddanie go do ponownego przetworzenia. Dużo osób może nie wiedzieć, ale taki olej jest potem wykorzystywany jako paliwo napędowe do naszych pojazdów. Przekazanie oleju, który został zużyty, jest traktowany przez państwo jako darowizna, którą można odliczyć sobie od podatku. Istnieją także specjalne placówki zbierające nietypowe odpady, które są idealne dla osób niemających czasu na pakowanie i wysyłanie zużytego oleju. W wielu miastach skup zużytego oleju odbywa się regularnie, jednak w przypadku kiedy nietypowe śmieci są odbierane dość rzadko, można wyrzucić słoiczki z olejem, pod warunkiem że zachowuje się pewne zasady. Należy przed wyrzuceniem zmieszać go ze żwirkiem lub piaskiem, aby stracił swoją konsystencję, a po tym dopiero wyrzucić. Wracając do robienia mydła z oleju – można je wytworzyć z oleju rzepakowego bądź kokosowego. Idealnie nadaje się do prania lub sprzątania, a rzeczy czy podłoga wcale nie pachną jedzeniem.

Sprawdź też inne artykuły