Motoryzacja

Czym się różni samochód elektryczny od hybrydowego?

Samochody elektryczne i hybrydowe pojawiają się na polskich drogach coraz częściej. Wielu kierowców jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym oba te modele aut tak naprawdę się od siebie różnią. Warto zatem poznać charakterystykę obu tych samochodów. Czym różnią się „hybryda” od „elektryka”?

Czym jest samochodów elektryczny?

„Hybryda czy elektryk?” to często pojawiające się pytanie wśród kierowców. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba zacząć od charakterystyki samochodu elektrycznego. Jest to auto wykorzystujące wyłącznie silnik elektryczny, który jest zasilany na baterię. W modelach aut tego typu brak jest silnika benzynowego lub wysokoprężnego, który wykorzystywany jest w wariantach hybrydowych w sytuacji rozładowania się baterii. Samochód elektryczny wymaga ładowania prądem za pomocą specjalnie przystosowanych do tego ładowarek. To, co wyróżnia auta elektryczne, to fakt, iż są one przyjazne środowisku. W trakcie użytkowania nie emitują spalin. Poza tym są ekonomiczne w eksploatacji. Z drugiej jednak strony, ich ładowanie trwa dość długo –  nawet kilka godzin, a poza tym ograniczony jest także ich zasięg. Dlatego to samochody polecane przede wszystkim tym osobom, które głównie poruszają się w obrębie miasta.

Czym jest auto hybrydowe? Hybryda a elektryczny samochód?

Jakie zatem są różnice? Taki samochód stanowi połączenie dwóch odmiennych elementów. Korzysta z dwóch różnych środków napędu. Mowa tu o silniku elektrycznym oraz o silniku spalinowym. Może być to silnik benzynowy bądź wysokoprężny. W samochodach hybrydowych napęd spalinowy służy do ładowania akumulatora, który napędza silnik elektryczny. Zaletą aut hybrydowych jest to, że mają one znacznie większe zasięgi w przeciwieństwie do aut elektrycznych. Nie ma tu mowy o wyczerpaniu się baterii, która, jak wspomniano, ładowana jest przez silnik spalinowy w trakcie eksploatacji samochodu.

Czym jest samochód hybrydowy plug-in?

Odpowiadając na powyższe zagadnienie, czy lepszy jest samochód elektryczny czy hybryda, warto wspomnieć jeszcze o samochodach hybrydowych plug-in. Tego rodzaju auto często stosowane jest jako coś pośredniego między napędem elektrycznym a hybrydowym. Auto hybrydowe typu plug-in to pojazd, który może być ładowany z domowego gniazdka elektrycznego, jak i podczas jazdy. W przeciwieństwie do typowych samochodów hybrydowych, auto plug-in wyposażone jest w większą baterię, dzięki czemu możliwa jest znacznie dłuższa jazda z napędem elektrycznym.

Samochód elektryczny a hybrydowy

Wybierając konkretny model samochodu, przede wszystkim zastanowić należy się nad tym, w jakich warunkach będzie eksploatowany. Decydując się na auto elektryczne, trzeba się upewnić, czy będzie możliwość swobodnego ładowania takiego auta w swoim miejscu zamieszkania. Innymi słowy, mowa tu o odpowiednio rozbudowanej infrastrukturze, czyli liczbie stacji ładowania. Osobom, którym zależy na bardziej wszechstronnym i uniwersalnym rozwiązaniu, polecić można raczej hybrydę. Zatem co jest lepsze, hybryda czy elektryk? Jak widać, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Sprawdź też inne artykuły