Technologia

Czym jest system ARGB w komputerze?

Od kilku lat oświetlenie LED do różnych sprzętów podbija serca użytkowników na całym świecie. Możliwość personalizacji sposobu, w jaki świecą się peryferia czy wnętrze jednostki centralnej komputera, robi prawdziwą furorę. Co rusz pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na jeszcze więcej. Jedną z nich jest ARGB.

Co to jest ARGB?

Jest to rodzaj oświetlenia LED, który wykorzystywany jest zarówno w obudowach komputerowych, jak i peryferiach (klawiaturach czy myszkach). Dokładniej ARGB to adresowalne diody RGB, czyli system, który pozwala na sterowanie każdą pojedynczą diodą na całej taśmie. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie kolorów i kolejności zapalania się światełek, a także tworzenie wyjątkowych efektów (poprzez wykorzystywanie reakcji łańcuchowej zapalania/gaszenia światełek w odpowiednim momencie).

ARGB w komputerze pełni funkcje całkowicie ozdobną – specjalne paski z diodami montuje się wewnątrz obudów, których jedna ze ścianek wyposażona została w przeszklenie, które pozwala nam zajrzeć do środka. W tego typu diody producenci wyposażają także klawiatury i myszki, czasem też podkładki i inne akcesoria. Dziś większość graczy przykłada ogromną wagę do tego, jak prezentuje się ich sprzęt do grania, a scena tworzenia i modowania PC urosła podobnie do rozmiarów sceny tunerów samochodowych – z resztą, są one do siebie w pewnym sensie podobne, na co warto zwrócić uwagę.

Nie ma w tym nic dziwnego, że po wielu latach całkowitej nudy i szarości na rynku komputerowym, gdzie większość tego typu urządzeń wyglądała dokładnie tak samo, dziś ludzie budują sobie piękne sprzęty, z których część przypomina małe dzieła sztuki. Jeszcze nie tak dawno temu komputer w domu (o ile był) to byłą kompaktowa szara skrzynka, na której wygląd nikt zbytnio nie zwracał uwagi. Następnie powoli zaczynały pojawiać się pierwsze elementy, które służyły właśnie do zmiany wyglądu – kolorowe wiatraki, pierwsze przeszklone obudowy i montowane do środka katody, które świeciły się pojedynczym kolorem. Był to też czas kiedy producenci sprzętu komputerowego zaczęli zauważać, jak duży potencjał ma ten rynek. Przez lata oferty różnych dostawców powoli ewoluowały, w związku z czym w sprzedaży pojawiało się znacznie więcej doskonale prezentujących się peryferiów i elementów komputerowych wyposażonych w diody. Dziś oświetlenie komputerowe jest tak powszechne, że niemal każdy gracz posiada jakieś podświetlane elementy w swoim zestawie, a Ci bardziej obeznani z tematem dekorują sobie diodami ARGB całe pomieszczenia.

Oświetlenie tego typu nie tylko jest ładne, ale dosyć tanie i ekonomiczne oraz przyjazne środowisku. Diody są niezwykle trwałe i bardzo energooszczędne, więc nie tylko nie ma ryzyka zużycia ich szybko – nie spowodują one także wzrostu zapotrzebowania na energię, w wyniku czego nie powstaje więcej zanieczyszczeń, a użytkownicy nie zwiększają rachunku za prąd.

Diody ARGB stanowią dziś podstawę modyfikacji komputerowych, warto w nie zainwestować, jeśli zależy nam na unikalnym wyglądzie naszego PC.

Sprawdź też inne artykuły