Technologia

Czym jest gazobeton?

 

Gazobeton często określany jest również jako beton komórkowy. To rodzaj betonu, który znacznie wyróżnia się na tle innych typów tego materiału budowlanego. Cechuje się m.in. bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, prostą obróbką oraz wytrzymałością. Dlatego też cieszy się bardzo dużą popularnością. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten rodzaj betonu, jakie ma zalety i zastosowanie.

 

Czym jest gazobeton? Beton komórkowy a gazobeton

 

Gazobeton jest materiałem budowlanym, którego wytwarzanie opiera się zastosowaniu takich materiałów jak piasek kwarcowy, wapno oraz woda. Materiał w procesie produkcji dojrzewa w atmosferze pary wodnej. Co ciekawe, w przypadku wytwarzania gazobetonu możliwe jest dokładne określenie jego własności termicznych, gęstości oraz wytrzymałości. Jest to możliwe dzięki wytworzeniu w strukturze gazobetonu porów powietrznych, które mogą zajmować znaczną część jego objętości. Na rynku gazobeton oferowany jest w różnych formach. Mogą być to bloczki gazobetonowe, płytki z gazobetonu czy pustaki z gazobetonu. Wspomniano na początku, że gazobeton często określany jest jako beton komórkowy. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że są to dwa różne rodzaje materiału. Jest to ten sam typ betonu.

 

Proces wytwarzania gazobetonu

 

Do produkcji betonu komórkowego stosowany jest piasek. Spoiwem jest wapno, które często dodatkowo wzbogacone bywa cementem. Dodatkowo do wytwarzania go wykorzystywany jest spulchniacz, czyli najczęściej pasta aluminiowa lub specjalny proszek. W wyniku reakcji zachodzącej między aluminium a wodorotlenkiem dochodzi do wydzielania się czystego wodoru. Uchodzenie wodoru doprowadza do spulchniania powstałej masy. W efekcie na materiale pojawiają się pory, w których znajduje się powietrze. Warto podkreślić, że do produkcji gazobetonu stosowane może być też kruszywo uzupełnione popiołami. Taki materiał określa się jako suporex. Cena tej odmiany nie jest jednak wyższa od kosztu zwykłego gazobetonu.

 

Zalety i zastosowanie gazobetonu

 

Wspomniano już, że beton komórkowy cechuje się bardzo dobrą termoizolacyjnością. Dodatkowo jest to materiał bardzo łatwy w obróbce oraz, co ważne, niepalny. Ściany wykonane z tego niego zapewniają ochronę przed ogniem nawet przez kilka godzin. Poza tym przy kontakcie z płomieniem gazobeton nie wydziela żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. Warto również podkreślić, że beton komórkowy cechuje się zwiększoną mrozoodpornością. Wymieniając zalety gazobetonu, nie można zapomnieć o tym, że jest to materiał odporny na pleśnie oraz inne grzyby.

Stosowany jest przede wszystkim jako materiał izolacyjny, wypełniający oraz konstrukcyjny. Używa się go do wznoszenia ścian nośnych i konstrukcyjnych oraz nadproży ciepłochronnych. Stanowi często również świetny zamiennik dla styropianu. Warto podkreślić, że w przypadku gazobetonu cena nie jest wysoka. Ma to oczywiście swój ogromny wpływ na to, że materiał ten cieszy się tak dużą popularnością.

Sprawdź też inne artykuły