Motoryzacja

Czym jest auto detailing? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Zdecydowana większość właścicieli samochodów doskonale wie, jak ważne jest, aby właściwie i systematycznie dbać o swoje auto. Zadbany pojazd to dużo bezpieczniejsza jazda. Poza tym takie auto nie traci szybko na wartości. Trzeba jednak wiedzieć, że dbanie o samochód to nie tylko jego serwisowanie w warsztacie. Dbanie o auto to także dbanie o jego wygląd. Dlatego coraz większa liczba kierowców decyduje się na korzystanie z usługi, jaką jest auto detailing. Na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać?

Auto detailing – co to jest?

Ogólnie rzecz ujmując, car detailing to usługa polegająca na pielęgnacji samochodu. Jest to proces złożony, w którego trakcie wykorzystuje się wysokiej jakości kosmetyki samochodowe. Celem auto detailingu jest przywrócenie pojazdowi jego dawnego blasku. Profesjonalna usługa car detailing sprawia, że kilkuletnie auto wygląda niemal tak, jakoby dopiero wyjechało z salonu. To, co wyróżnia auto detailing to fakt, że w jego trakcie dba się o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Proces ten dotyczy zarówno pielęgnacji zewnętrznej części samochodu, jak i jego wnętrza.

Detailing samochodowy a zwykłe mycie

Car detailing często kojarzy się po prostu z myciem samochodu. Tymczasem jest to proces dużo bardziej skomplikowany. Powiedzieć trzeba wprost, że auto detailing to zwykłego mycia auta nie można nawet porównywać. Nie tylko jest to usługa dużo bardziej szczegółowa, ale inny jest także jej cel. Auto myje się po prostu po to, aby usunąć z karoserii zabrudzenia. Z kolei detailing auta to nie tylko bardzo szczegółowe i dokładne mycie samochodu  przy zastosowaniu najwyższej jakości preparatów czyszczących, ale również usunięcie wszelkich mankamentów wizualnych. Dzięki temu auto prezentuje się o wiele lepiej. Często wygląda wręcz jak nowe.

Na czym polega auto detailing w praktyce?

Cały proces car detailingu zaczyna się od bardzo dokładnego umycia samochodu z zewnątrz. Mowa tu o wyczyszczeniu karoserii, kół, szyb i opon. Skrupulatnie myte są wszystkie, nawet najmniejsze i trudno dostępne zakamarki. Kolejny krok to dokładne osuszenie karoserii. W tym momencie auto gotowe jest do przygotowania lakieru. Ten jest dokładnie polerowany i lakierowany. Do tego celu wykorzystuje się specjalne maszyny polerskie oraz kosmetyki samochodowe. Jakie kosmetyki przy auto detailingu się stosuje? Są to specjalne preparaty najwyższej jakości przeznaczone do konkretnych elementów nadwozia oraz lamp. Następnie karoseria samochodu musi być dokładnie oczyszczona z wszelkich pozostałości, które mogły pozostać po środkach czyszczących. Na koniec nakładana jest warstwa ochronna. Często jest to wosk naturalny lub syntetyczny.

Car detailing wnętrza samochodu

Jak wspomniano, auto detailing dotyczy karoserii i innych elementów zewnętrznych, ale również wnętrza auta. Jak zacząć auto detailing wnętrza samochodu? Przede wszystkim dokładnie czyszczona jest tapicerka oraz wszystkie elementy plastikowe. W tym przypadku również korzysta się ze specjalistycznych kosmetyków samochodowych. Co potrzebne jest do auto detailingu wnętrza samochodu? Na pewno środki czyszczące, dzięki którym skutecznie wyczyścić można kratki wentylacji, progi oraz wszelkie szczeliny.

Sprawdź też inne artykuły