Motoryzacja

Czy warto kupić auto powypadkowe?

Wiele osób, gdy decyduje się na zakup samochodu używanego, szerokim łukiem omija samochody powypadkowe. Czy jest w tym coś dziwnego? W końcu uszkodzony pojazd, który wyjściowo nie nadaje się do dalszej eksploatacji nie wydaje się być dobrą inwestycją. Jednak to zależy od wielu czynników. Czy warto kupić auto powypadkowe? Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna, bo za każdym razem jest to kwestia bardzo indywidualna.

Zakup samochodu powypadkowego – co warto wiedzieć?

Tak naprawdę nie dziwi fakt, że samochody powypadkowe cieszą się niechlubną opinią. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były samochody sprowadzane zza granicy, który uległy wypadkowi, natomiast w kraju przeszły naprawę na tak zwane „słowo honoru”. Oznaczało to, iż poszczególne części zamienne nie były nowe, a wyjęte z innego, zużytego pojazdu. Podobnie prace blacharskie pozostawiały wiele do życzenia. Takie auto prezentowało się dobrze jedynie przez chwilę. Niestety w trakcie eksploatacji wszelkie niedociągnięcia wychodziły na wierzch. Czy warto więc kupić samochód powypadkowy w obecnych czasach?

Numer VIN – co to takiego i dlaczego warto go znać?

Każdy pojazd posiada numer VIN. Jest on czymś w rodzaju samochodowego numeru PESEL. Oznacza to, iż każdy pojazd ma swój indywidualny kod VIN, pod którym można sprawdzić szereg informacji. Datę pierwszej rejestracji, ewentualne kolizje i uszkodzenia, prace serwisowe czy informacje na temat przeglądów. Dlatego jeśli ktoś chce kupić samochód powypadkowy, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy kod VIN podany przez sprzedającego jest prawdziwy i faktycznie dotyczy danego pojazdu. Jeśli nie, można podejrzewać, że nie wszystko jest, jak być powinno.

Samochody powypadkowe – kiedy warto kupić?

Czy warto kupić samochód po wypadku? Bardzo dużo zależy od jego rocznika. Oznacza to, że w szczególności samochody zabytkowe, ale też stosunkowo nowe roczniki, mogą okazać się dobrą inwestycją nawet w sytuacji, kiedy auto jest uszkodzone. Bierze się to stąd, że w ich przypadku koszty naprawy w dalszym ciągu będą niższe od rynkowej ceny konkretnego modelu. W przypadku samochodów zabytkowych trzeba jednak pamiętać, iż muszą one spełniać pewne warunki:

  • samochód liczy trzydzieści lub więcej lat,
  • upłynęło piętnaście lat od zakończenia produkcji,
  • 75% części w samochodzie jest oryginalnych.

 

Dlatego w przypadku, gdy komuś zależy na tym, aby auto zachowało status pojazdu zabytkowego, a niezbędna jest wymiana poszczególnych części, nasuwa się pytanie, ile w samochodzie pozostanie oryginalnych elementów oraz jaka jest ich ewentualna dostępność.

Zakup samochodu powypadkowego – co dalej?

Gdy ktoś już kupi samochód powypadkowy, najważniejszą kwestią pozostaje jego naprawa. Tutaj również lepiej dokładnie sprawdzić firmę, której planuje się zlecić tego typu prace. Wszystko dlatego, że ich jakość części przekłada się na dalsze bezpieczeństwo jazdy. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzonych układów czy poduszek powietrznych. Coraz więcej warsztatów specjalizuje się w tego typu naprawach, czego dowodem jest chociażby bardzo profesjonalne wyposażenie, jakim dysponują, a także aktywna współpraca z dostawcami nowych części dla poszczególnych modeli i marek.

Sprawdź też inne artykuły