Motoryzacja

Czy po jednym piwie można prowadzić samochód?

Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu niesie za sobą wiele konsekwencji, których z pewnością nie można bagatelizować. Dlatego przed podjęciem decyzji o podróży po spożyciu napoju wyskokowego, warto dobrze przemyśleć ten krok, aby jego konsekwencje nie okazały się dla nas dotkliwe. Czy po jednym piwie można jechać autem?

Czy po jednym piwie można jechać samochodem?

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu grozi nie tylko tymczasową lub stałą utratą dokumentu upoważniającego do prowadzenia pojazdu, ale również może nieść za sobą konsekwencje zdecydowanie bardziej tragiczne w skutkach. Wypadek samochodowy jest jednym z najgorszych scenariuszy, jakie mogą wynikać z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Dlatego przed wsiadaniem za kółko po jego spożyciu, warto dokładnie rozważyć takie posunięcie, aby w przyszłości nie musieć mierzyć się z jego konsekwencjami.

Według polskiego prawa przewidywane są kary dla osób posiadających co najmniej 0,2 promila alkoholu we krwi, a sytuacją określa się mianem stanu po spożyciu. Wynika z tego, że powyżej 0,2 promila alkoholu absolutnie nie powinno się wsiadać za kierownicę, ponieważ może grozić to poważnymi skutkami. Wypicie 0,5 l piwa pozostaje w ludzkim organizmie przez około 3 godziny, co jest w największej mierze uzależnione od tempa metabolizmu alkoholu, na który mają wpływ wiek, waga, wzrost, płeć czy zażywanie konkretnych leków.

Czy po jednym piwie można prowadzić? Od czego zależy czas prowadzenia pojazdu po spożyciu?

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu uzależnione jest oczywiście od ilości jego wypicia. Im więcej trunku wypijesz, tym dłużej będziesz musiał czekać, aby ponownie wsiąść za kółko. Co więcej, zależność wynika również z tego, czy alkohol został spożyty na pusty żołądek, czy po posiłku. Dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, jaki czas potrzebny jest do ponownego, bezpiecznego prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, jednak lepiej odczekać co najmniej kilka godzin niż w przyszłości mierzyć się z konsekwencjami nieodpowiedzialnej decyzji.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że osoby po spożyciu alkoholu są pewne, że już wytrzeźwiały, jednak rzeczywistość bywa nieco inna. To złudne wrażenie, dlatego nie warto podejmować pochopnej decyzji, która może być tragiczna w skutkach. Po zakrapianym wieczorze lub wypiciu butelki piwa można obliczyć, jaką ilość alkoholu się spożyło, a także podzielić promile przez godziny, jednak bywa to żmudne zajęcie, o którym wiele osób nie pamięta.

Jak sprawdzić ilość promili alkoholu w wydychanym powietrzu?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie ilości promili, jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości alkomat. To fantastyczne urządzenie, które może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem dla kierowcy. Jednym z najciekawszych wyborów z pewnością będzie alkomat at-1000, który zachwyca swoją jakością oraz precyzją wykonania z najwyższej klasy materiałów. Urządzenie okaże się szczególnie przydatne zarówno dla służb mundurowych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Produkt charakteryzuje się wyposażeniem w zaawansowany technologicznie, nowoczesny sensor elektrochemiczny, a także szybkością działania oraz precyzją wykonywanych pomiarów.

Dlaczego warto zainwestować w wysokogatunkowy alkomat?

Decyzja o zakupie alkomatu niesie za sobą wiele korzyści. Jest to wygodne oraz praktycznie rozwiązanie, dzięki któremu można w każdej sytuacji sprawdzić ilość promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwoli to na uniknięcie powodującej dyskomfort sytuacji podczas ewentualnej kontroli, a także przyczyni się do zapobiegnięcia zdecydowanie bardziej dotkliwym skutkom.

Czy po jednym piwie można jechać? Podsumowanie

Spożycie jednego piwa nie zwalnia kierowcy z odczekaniami co najmniej kilku godzin przed ponownym wsiadaniem za kółko. Według panujących w Polsce przepisów nie powinno prowadzić się pojazdu już po wypiciu 0,2 promila napoju alkoholowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może mieć poważny wpływ na przyszłość oraz całe życie kierowcy.

Sprawdź też inne artykuły