Technologia

Co to jest sufit napinany?

Jeszcze nie tak dawno sufity napinane stosowane były głównie w obiektach przemysłowych. Dziś znajdują one swoje zastosowanie także w budynkach mieszkalnych. To rodzaj sufitu powieszanego, który montowany jest pod sufitem właściwym. Rozwiązanie to nie jest jednak jeszcze zbyt popularne. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie jest sufit napinany, jakie ma zalety oraz gdzie można go zamontować, aby spełniał swoje zadania.

Czym jest sufit napinany?

Sufity napinane powstają z termokurczliwej folii PCV bądź z tkaniny poliestrowej. Co ważne zawsze powstają na indywidualne zamówienie. Muszą bowiem idealnie dopasowane do sufitu właściwego, do ścian oraz krzywizn w pomieszczeniu. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów producent tworzy projekt w specjalnym programie komputerowym. W ten sposób przygotowywany jest plan pomieszczenia, na podstawie którego produkuje się tkaninę sufitową. Takie rozwiązanie sprawia, że gotowy materiał idealnie pasuje do powierzchni. Sufity napinane produkowane mogą być w różnych kolorach. Bywają matowe, w półmacie bądź z połyskiem. To ostatnie rozwiązanie prezentuje się bardzo elegancko. Jeśli wykorzystywana jest folia na sufit, to możliwe jest naniesienie na nią dowolnego nadruku. Co ważne w temacie sufitów napinanych – cena tego rozwiązania nie jest bardzo wysoka.

Zalety i montaż sufitów napinanych. Poznań – szkolenia

Sufity napinane cechują się wysoką odpornością na wilgoć. Nie tworzą się na nich pleśnie i grzyby. Są również ognioodporne. Co ciekawe, istnieje możliwość wielokrotnego montowania i demontowania takiego sufitu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również to, że daje ono wiele możliwości aranżacyjnych. Jak bowiem wspomniano, sufit tego typu może występować w różnych kolorach, w wersji matowej lub z połyskiem bądź można nanieść na niego dowolny nadruk. Nie sposób nie wspomnieć, że sufity napinane są także bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości.

Należy powiedzieć również kilka słów o montażu tego typu sufitu. Jest on bardzo prosty i szybki. A co ważne, podczas prac montażowych nie trzeba nawet wynosić mebli z pomieszczenia, w dodatku można przeprowadzić go samodzielnie. Warto oczywiście wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o sufitach napinanych – szkolenia z tego tematu są łatwo dostępne. Takie kursy realizuje wiele firm, choćby w Poznaniu.

Gdzie zamontować sufit napinany?

Sufity napinane mogą być montowane w różnych pomieszczeniach. Gdzie zatem warto je zamontować? Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach bardzo wysokich. Dlatego często ten rodzaj sufitów stosowany jest w starym budownictwie. Dobrze sprawdzą się również w tych miejscach, w których skosy sufitu szpecą, zamiast zdobić. Jeśli chodzi o konkretne pomieszczenia, to dobrym rozwiązaniem może być montaż sufitu podwieszanego w sypialni, zwłaszcza takiej, która urządzona jest nowocześnie i minimalistycznie. Warto zatem zapoznać się z ofertą producentów. Być może okaże się, że jest to rozwiązanie, z którego opłaca się skorzystać. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących tego typu produkty.

Sprawdź też inne artykuły