Lifestyle

Co to jest lacobel i jak go montować?

Szkło lacobel coraz bardziej zyskuje na popularności. Często staje się alternatywą dla płytek, kafelków i innych elementów dekoracyjnych. Cechuje go niska cena, ładny wygląd oraz praktyczność. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kuchni, element ochronny czy ozdoba. Co warto wiedzieć o szkle lacobel i jak je poprawnie zamontować?

Szkło lacobel — co trzeba o nim wiedzieć?

Lacobel to lakierowane jednostronnie szkło, które wyróżnia się wyjątkową gładkością. Pozbawione jest wszelkich wad optycznych, dzięki czemu tworzy idealną taflę. Powstaje ze sklejenia dwóch warstw szyby i folii. Szkło takie dostępne jest w wielu wariantach, jednak największy rozmiar to 125 x 250 cm. Płyty można w łatwy sposób łączyć, co pozwala na zapełnienie również większych powierzchni przy użyciu lacobel. Szyba najczęściej ma grubość od 4 do 6 mm.

Szkło lacobel — rodzaje

Lacobel to fabrycznie malowane płyty. Posiadają jednolitą barwę, dzięki czemu możliwe jest późniejsze naniesienie na nie grafiki. Szkło lacobel dzieli się również ze względu na grubość. Cieńsze rodzaje, przez mniejszą odporność na temperatury, służą zazwyczaj do wykładania przestrzeni pomiędzy szafkami w kuchni. Grubsze płyty są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego najczęściej wykorzystywane są  jako element wykończenia ścian czy mebli. Oprócz tego szyby lacobel dzieli się ze względu na wykorzystaną technologię przy produkcji. Są to:

  • Lacobel Safe — nie rozbijają się na drobne kawałki w przypadku potłuczenia;
  • Lacobel Opti White — pozbawione poświaty, dzięki czemu dobrze odwzorują kolory;
  • szyby przezroczyste;
  • szyby  półprzezroczyste;
  • szyby z grafiką;
  • szyby z wkładem dekoracyjnym.

Lacobel w kuchni — wykorzystanie

Szkło lacobel w kuchni służy jako zamiennik płytek. Przez brak fug bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości. Może służyć nie tylko jako element ozdobny ściany, ale być także frontem mebli czy elementem dekoracyjnym wnętrza. Dzięki szerokiej gamie kolorów nie powinno być problemów z dopasowaniem go do odpowiedniego stylu kuchni. Może być też zamontowany na suficie. Dzięki swojemu wyglądowi będzie znakomitym dodatkiem do białego wnętrza. Optycznie powiększy przestrzeń i unowocześni wygląd kuchni.

Lacobel – montaż

Lacobel nie jest skomplikowany w montażu. Dzięki swojej konstrukcji szybę można zamontować samodzielnie. Na samym początku warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ściany. Powinna być równa i gładka, ponieważ inaczej szkło może zacząć pękać. Istnieją 4 główne sposoby montażu szkła lacobel:

  • na klej;
  • na dystansach;
  • na śrubach;
  • na szynach.

Najłatwiejszy i najszybszy montaż lacobel odbywa się przy użyciu odpowiedniego kleju do szyb. Dzięki niemu nie widać elementów łączeń. Podczas klejenia warto pamiętać o zostawieniu 1-2 mm przerwy pomiędzy ścianą a meblem. Dystanse lub śruby sprawią, że szkło lacobel będzie delikatnie odstawać, co może spowodować jego późniejsze uszkodzenie. Daje to jednak możliwość późniejszego oświetlenia szyb. Wykorzystując szyny, warto pamiętać o dodatkowym zamówieniu klipsów i listew montażowych. Dzięki tej technice istnieje możliwość ewentualnego łatwego demontażu.

Szkło lacobel to doskonały materiał wykończeniowy. Jest w pełni uniwersalny i nadaje się do wielu pomieszczeń. Łatwo utrzymuje się jego czystość, jest bardzo odporny na uszkodzenia oraz przede wszystkim doskonale wygląda w kuchni.

Sprawdź też inne artykuły