Motoryzacja

Co musi zawierać umowa wynajmu samochodu?

Wynajem samochodów w Polsce z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Już nie trzeba inwestować ogromnych sum pieniędzy na zakup nowego lub używanego pojazdu. Wystarczy skorzystać z pobliskiej firmy, jak wypożyczalnia samochodów w Szczecinie w carforyou.com.pl i wybrać swoje wymarzone auto. Na jak długo? Na tyle ile potrzebujesz. Może to być wynajem na dobę, na załatwienie najważniejszych spraw, na kilka dni, aby pojechać na wakacyjny wyjazd lub ciekawą wycieczkę, a także na ponad miesiąc, w sytuacji, w której samochód może być potrzebny każdego dnia. W każdym z powyższych przypadków, niezależnie od długości trwania umowy będzie potrzebna umowa najmu samochodu. To bardzo ważny dokument dla obu stron – osoby, która chce wynająć pojazd, jak i firmy będącej jego właścicielem. Umowa taka pozwala oszczędzić wiele niepotrzebnych kłopotów, ponieważ zawiera wszystkie najważniejsze kwestie związane z usługą.

 

Umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni – najważniejsze informacje

 

Umowa najmu auta jest określana przez Kodeks Cywilny i dotyczy oddania określonego przedmiotu – w tym przypadku samochodu, na określony czas do użytkowania najemcy. Jednak, co dokładnie powinno być zawarte w tego typu dokumencie? Warto wspomnieć tu o tak podstawowych kwestiach, jak informacje na temat stron podpisujących umowę oraz przedmiotu, którego ona dotyczy. Chodzi tu przede wszystkim o dane osobowe wynajmującego i najemcy, ale także informacje na temat samochodu użyczanego klientowi. Oprócz tego umowa wynajmu auta powinna zawierać dokładnie określony termin wynajmu i zwrotu, kwotę transakcji, termin, w jakim pieniądze powinny zostać uiszczone oraz sposób dokonania płatności. Zapisy umowy powinny być jasna i przejrzyste dla obu stron, a jej autentyczność musi być potwierdzona datą i podpisem. Dodatkowo, jeśli wypożyczalnia pobiera kaucję, wszystkie informacje na temat jej sposobu płatności, terminu i wysokości kwoty również powinny się znaleźć w tym dokumencie.

 

Wypożyczenia – umowa wynajmu samochodu

 

Poza wymienionymi już kwestiami jest jeszcze kilka istotnych rzeczy, na które należałoby zwrócić uwagę. Umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni powinna zawierać wszystkie najważniejsze warunki wynajmu, dokumenty, wykaz przedmiotów podlegających umowie oraz informacje na ich temat. Oznacza to, że wypożyczając auto, powinieneś spodziewać się, że Twoja umowa będzie zawierała zapis o przekazaniu kluczyków, dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej (jeśli taka istnieje). Każda wypożyczalnia działa też na swoich warunkach i niekiedy posiada dodatkowe udogodnienia dla swoich klientów. Wynajmując samochód od niektórych firm, możesz liczyć na takie akcesoria, jak fotelik dla dziecka czy GPS. Są to przedmioty, które również powinny być zawarte w umowie, ponieważ stanowią dodatkowe wyposażenie samochodu, a cena za skorzystanie z nich ustalana jest przez firmę zajmującą się wynajmem. W umowie powinien być również zostać zawarty protokół odbiorczy mówiący o stanie technicznym samochodu. Oprócz tego, jeśli pojazd jest ubezpieczony, informacje na temat polisy, jej zakresu i ceny muszą być dokładnie opisane i wyszczególnione.

 

Zawierając tego typu umowę, pamiętaj także o tym, że będziesz musiał wskazać kierowcę auta, które wypożyczasz. Jest to niezbędna informacja w razie pojawienia się ewentualnych problemów. Jeśli masz plan wyjechać wypożyczonym autem za granicę, nie zapomnij powiadomić o tym osoby, z którą zawierasz umowę. Brak podania tego typu informacji odpowiednio wcześniej może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje. Każda firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów sama ustala warunki umowy i stawia wymagania swoim klientom. Dlatego przed jej podpisaniem przeczytaj dokładnie cały dokument oraz przeanalizuj, czy jesteś w stanie sprostać wszystkim warunkom. Jeśli interesują Cię jakieś konkretne kwestie bądź udogodnienia w wypożyczanym przez Ciebie samochodzie, jak automatyczna skrzynia biegów czy czujniki parkowania, nie zapomnij o to zapytać jeszcze przed podpisaniem dokumentu.

Sprawdź też inne artykuły