Uroda i zdrowie

Co jeść na kolację, żeby schudnąć?

Każdy posiłek odgrywa bardzo ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet podczas stosowania diety odchudzającej, wskazane jest, aby spożywać kolację, jednak pod pewnymi warunkami.

Co jeść na kolację, żeby schudnąć?

Przygotowując kolację, będąc na diecie odchudzającej, należy starannie dobrać składniki oraz uwzględnić czas, w którym powinien być przyjęty ostatni posiłek przed snem. Trudno jest określić optymalną godzinę kolacji ze względu na zróżnicowany tryb życia. Pewne natomiast jest to, że należy uwzględnić, że proces trawienny spowalnia na wieczór i aby nie obciążać organizmu, najlepiej jest spożyć ostatni posiłek około 2-3 godziny przed udaniem się na spoczynek. Dzięki temu układ trawienny ma odpowiednio dużo czasu na strawienie pożywienia. Odpowiadając na pytanie, co jeść na kolację, aby schudnąć, możemy wymienić podstawowe grupy składników, które powinny składać się na wieczorny posiłek. Dzięki odpowiednio zbilansowanej kolacji dostarczysz organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz zapobiegniesz uczuciu głodu. Osoby na diecie, zadają sobie codziennie to samo pytanie: co jeść przed snem, aby schudnąć? Głównym składnikiem kolacji powinno być białko, które zapewnia uczucie sytości. Dzięki niemu nie będziesz podjadać w nocy i unikniesz przyswajania kalorycznych pokarmów. Białko znajduje się w mięsie, jajach, rybie i w nabiale. Należy wybierać wysokiej jakości chude mięso, które w formie wędliny możemy skonsumować na przykład na kanapkach. Nabiał również powinien być niskotłuszczowy. Warzywa to podstawa diety odchudzającej, zarówno w formie surowej, jak i po obróbce cieplnej. Warzywa są niskokaloryczne i nie stwarzają ryzyka zakłócenia diety odchudzającej. Dostarczają niezbędnych organizmowi składników mineralnych i witamin. Idealnym pomysłem na kolację są więc zdrowe i pożywne sałatki lub warzywa gotowane na parze. Dopuszczalne jest także dodanie do kolacji niewielkiej ilości pełnoziarnistych produktów zbożowych, tj. makaron pełnoziarnisty, kaszę lub pieczywo razowe. Jednak ważne jest, aby były to małe porcje. Niektórzy chętnie spożywają przed snem zupę, zwłaszcza w sezonie zimowym. Oczywiście taka kolacja jest jak najbardziej dopuszczalna pod warunkiem, że jest to zupa lekkostrawna. Powinna być przygotowana na wywarze warzywnym, pozbawiona tłustych i kalorycznych dodatków.

Propozycje dań na kolację

Dobra, lekkostrawna kolacja jest więc bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Bogactwo mięs, warzyw, ryb, nabiału, pozwala na skomponowanie pełnowartościowych posiłków, gwarantujących zaspokojenie głodu i nieobciążających organizm zbędnymi kaloriami. Przykładem zdrowej kolacji może być sałatka z tuńczykiem, jajkiem, jogurtem oraz z dowolnymi warzywami. Ciekawą propozycją lekkostrawnej kolacji na ciepło jest pieczony kurczak z warzywami lub pikantna zupa z chudym mięsem i dużą ilością warzyw i przypraw. Bardzo popularna, lekka i zdrowa oraz uwielbiana wręcz przez Polaków jest sałatka grecka, chętnie spożywana przed snem. Popularne kanapki lub zapiekanki są dopuszczalne pod warunkiem użycia pieczywa pełnoziarnistego.

Sprawdź też inne artykuły