Lifestyle

Ciekawostki o Czechach

Nasi południowi sąsiedzi są, według statystyk, najbardziej lubianym przez Polaków narodem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mieszkańcy Czech słyną ze swojego swobodnego i radosnego stylu życia. Jeśli zdarzyło Ci się spróbować knedli i czeskiego piwa, możesz myśleć, że wiesz wszystko o Czechach. Tymczasem przedstawiciele tego wesołego narodu mogą Cię jeszcze zaskoczyć. Przedstawiamy najbardziej interesujące ciekawostki o Czechach.

Z czego słyną Czechy?

Pierwszą rzeczą, która się nasuwa, gdy przywołujemy na myśl znane nam już informacje o Czechach, jest oszałamiająco piękna stolica kraju. Jeśli jeszcze nie byłeś w Pradze, koniecznie musisz ją zobaczyć. Niesamowita architektura i klimat tego miasta sprawiają, że jest ono nie tylko idealnym miejscem do życia, ale także wielką inspiracją dla wielu artystów. Uroku czeskiej Pragi nie da się porównać z jakimkolwiek innym miastem, dlatego też, jeśli lubisz podróżować, pamiętaj o wpisaniu jej na swoją listę miejsc do odwiedzenia.

Czesi mają opinię narodu spokojnego i wesołego, który jak żaden inny potrafił wypracować idealny balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Mieszkańcy Czech są pracowici, ale potrafią też odpoczywać. W historii naszego kraju to właśnie Czesi są tym narodem, dzięki któremu Polska stała się krajem chrześcijańskim.

Czechy – ciekawostki

Pomimo tego, że to Czesi przyczynili się do wprowadzenia chrześcijaństwa na ziemi polskiej i nawrócenia na katolicyzm wielu ówczesnych wielmożów, obecnie nasi południowi sąsiedzi uznawani są za najbardziej ateistyczny kraj świata. Co ciekawe Czesi lubią celebrować różne religijne święta, ale ich celebracja nie ma wymiaru duchowego. Dla Czechów są one świetną okazją, aby spotkać się ze znajomymi i wypić lokalne piwo.

Kuchnia czeska nie jest bardzo urozmaicona, ale trudno zaprzeczyć temu, że Czesi znają się na warzeniu piwa. Piwo jest bardzo ważną częścią życia towarzyskiego w tym kraju. Co ciekawe, Czesi wypracowali kulturę picia tego trunku do tego stopnia, że nie jest niczym dziwnym, kiedy podawane jest ono na przykład w czasie przerwy obiadowej w pracy.

Jacy są Czesi?

Czesi są ludźmi, którzy lubią budować swoją strefę komfortu – azyl, gdzie czują się dobrze i mogą odpocząć. Dlatego też zdecydowana większość Czechów opuszcza na weekend zatłoczone miasta i udaje się do tak zwanych chat – małych domków w lesie czy nad jeziorem.

Czesi są bardzo aktywnym narodem. Uwielbiają jazdę na rowerze, trekking i narciarstwo. Są też wielkimi miłośnikami psów. To naród towarzyski i otwarty na nowe znajomości, jednocześnie szanujący swoją własną przestrzeń i nie bojący się mówić, gdy uzna, że ktoś ją narusza. Czechów wyróżnia swobodny stosunek do różnego rodzaju relacji, w tym także do tych damsko-męskich.

Sławni Czesi

Dla Polaków jedynym z najbardziej rozpoznawalnych Czechów był zmarły już prezydent Vaclav Havel. Do grona naszych sąsiadów, którzy zdobyli światową sławę, możemy zaliczyć także słynnego kompozytora Antonina Dvoraka, wszechstronnie utalentowanego Karela Capaka, śpiewającego słynny utwór o lubianej pszczółce Karela Gotta i Helenę Vondackovą, która jest czeską odpowiedniczką naszej Maryli Rodowicz.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Lifestyle

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *