Uroda i zdrowie

Brzuch alkoholowy – jak wygląda? Jak szybko się go pozbyć?

W przypadku częstego spożywania alkoholu po pewnym czasie zauważyć można rosnący brzuch – tzw. brzuch alkoholowy. Jest to dość charakterystyczne zjawisko. Widać wówczas, że dana osoba tak naprawdę nie ma nadwagi, a mimo to ten obszar ciała jest wyraźnie zbyt duży. Warto wiedzieć, co dokładnie jest przyczyną takiego stanu, jak powstaje i co najważniejsze, jak się go pozbyć.

Jak rozpoznać brzuch alkoholowy?

Trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie, jak wygląda brzuch alkoholowy. Zjawisko to jest dość łatwe do rozpoznania. To, co go odróżnia od typowej nadwagi, to fakt, że w jego przypadku nadmiarowe kilogramy nie odkładają się w całym ciele. Tłuszcz gromadzi się w tym wypadku wyłącznie wokół talii, a uda czy biodra nadal pozostają szczupłe. Odstający brzuch staje się przez to bardzo widoczny. Co ciekawe, przyczyną takiego stanu może być nie tylko spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych, ale również nadmiar cukru w diecie.

Jak powstaje brzuch alkoholowy?

Zanim przejdzie się do tematu tego, jak zgubić brzuch alkoholowy, warto bliżej przyjrzeć się przyczynom jego powstawania. Wiele osób sądzi, że za występowanie tego zjawiska odpowiada przede wszystkim zbyt częste spożywanie piwa. Tymczasem brzuch alkoholowy może pojawić się przy nadmiernym piciu każdego alkoholu – wina, likieru czy wódki. Jeśli chodzi o mocniejsze trunki, to do odkładania się tkanki tłuszczowej przyczynia się także jednoczesne dodawanie do nich słodkich napojów. Mowa tu o piciu drinków bądź o popijaniu mocnego alkoholu słodzonymi sokami. Co równie ważne, to nie sam alkohol wpływa na powstawanie brzucha alkoholowego. Główną przyczyną są znajdujące się w nim cukry proste. Spożycie ich dużej ilości prowadzi do wzrostu poziomu glukozy w organizmie. To z kolei przyczynia się do produkcji insuliny przez trzustkę, co sprzyja odkładaniu się tkanek tłuszczowych w okolicy brzucha.

Brzuch alkoholowy – jak się pozbyć?

Brzuch alkoholowy to zarówno problem estetyczny, jak i zdrowotny. Grozi bowiem pojawieniem się cukrzycy typu 2. Brzuch alkoholowy może również prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Dlatego ważne jest, aby się go skutecznie pozbyć. W tym celu przede wszystkim zmienić należy swoje nawyki żywieniowe. Mowa tu oczywiście o ograniczeniu spożywania napojów alkoholowych. Dodatkowo warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian w diecie. Powinno się ograniczyć  zwłaszcza pokarmy, które stanowią źródła cukrów prostych. Głównymi składnikami codziennej diety stać się powinny warzywa, pieczywo pełnoziarniste oraz kiszonki. Nie można zapomnieć także o tym, aby pić dużo wody.

Oczywiście, chcąc pozbyć się tego problemu, postawić trzeba również na aktywność fizyczną. Warto stosować ćwiczenia na brzuch alkoholowy. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Taki trening nie musi być bardzo wymagający. Wystarczy choćby godzina ćwiczeń raz w tygodniu, choć zdecydowanie lepsze rezultaty da regularna aktywność fizyczna raz na dwa, trzy dni. Jednak, kiedy już się ćwiczy, ważne, aby robić to z pełnym zaangażowaniem.

Sprawdź też inne artykuły