Lifestyle

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – objawy i zwalczanie

Choroby ogórków to niemały problem, z którym, kiedy zostanie wykryty wcześniej, można sobie efektywnie poradzić. Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to jedna z najgroźniejszych chorób mogących pojawić się w trakcie uprawnia rośliny. W jej skutecznym zwalczaniu niezwykle istotne jest odpowiednio wczesne wykrycie schorzenia, a także sprawne podjęcie kroków zapobiegawczych. W związku z tym już od połowy czerwca warto postawić na regularne przeglądy warzyw, co pozwoli na ekspresowe zaobserwowanie niepokojących zmian. 

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – objawy zarażenia

W okresie wiosennym bakteryjna kanciasta plamistość ogórka rozprzestrzenia się przez deszcz oraz wiatr, a także może być przenoszona przez owady zapylające. Do pierwszych objawów choroby ogórków, które pojawiają się w plantacji, można zaliczyć niewielkie, jasnozielone plamy na liściach. Następnie, szczególnie w warunkach dużej wilgotności powietrza, na dolnej stronie liści rośliny można zauważyć białe wycieki bakteryjnego śluzu. W sytuacji, w której porażenie jest silne, dochodzi do zamarcia całej blaszki liściowej, a z czasem także pędów, ogonków liściowych i owoców. Zainfekowane ogórki nie nadają się do przetwórstwa, co wiąże się z dużymi stratami w uprawach. 

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – zwalczanie

Zwalczanie bakteryjnej kanciastej plamistości ogórków najlepiej rozpocząć natychmiastowo po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Nadmierne rozprzestrzenienie się choroby ogórków może doprowadzić do zdecydowanie większych problemów z jej usunięciem, a nawet zniszczenia całej plantacji. W zależności od intensywności choroby, kolejne zabiegi chemiczne powinno wykonywać się co około 7-10 dni, dzięki czemu możliwe stanie się uzyskanie najlepszych rezultatów. Warto pamiętać również o tym, że zwalczanie choroby ogórków na krótko przed zbiorami obliguje do zachowania okresu karencji. Jest to minimalny okres, jaki powinno się zastosować po użyciu środka chemicznego do momentu zbiorów warzyw. 

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – domowe sposoby

Na rynku, dostępnych jest wiele preparatów na choroby ogórków, jednak w razie ich wystąpienia, można również postawić na domowe i nieco mniej inwazyjne sposoby. Plantacji z pewnością nie zaszkodzi profilaktyka, dlatego warto zrezygnować z sadzenia ogórków w tych samych miejscach w ciągu kolejnych następujących po sobie lat. Wynika to z faktu, że resztki zeszłorocznych roślin ze względu na zimujące w nich patogeny mogą być źródłem choroby. Bardzo ważne jest również, aby odpowiednik odkażać narzędzia używane do pielęgnacji plantacji, ale także pojemniki, w których transportowane są rośliny. Nie warto zapominać o kupowaniu roślin w sprawdzonych i zaufanych miejscach, które w swojej ofercie posiadają odporne na choroby odmiany. 

Należy również starannie usuwać oraz niszczyć resztki roślinne, jednak warto nie zapominać o tym, aby kupować dobrej jakości nasiona, a także stosować wspomniane we wcześniejszej części artykułu zmianowanie.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – zapobieganie

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to trudna w zwalczaniu choroba, dlatego warto starannie obserwować plantację, by móc w miarę potrzeby natychmiastowo zareagować. Najlepszym sposobem jest skuteczne zapobieganie rozwojowi choroby ogórków, jednak, aby to uczynić, należy robić około 2 bądź 3-letnie przerwy w uprawie warzyw na tym samym polu. Należy również stosować zdrowe, sprawdzone i zaprawione nasiona do wysiewu. Jednym ze skuteczniejszych kroków zapobiegawczych jest wybór odpornych na choroby odmian, co z pewnością przełoży się na najlepsze rezultaty w uprawach. 

Wprowadzone do uprawy odpornych na zachorowania odmian pozwoli ustrzec się przed bakteryjną kanciastą plamistością ogórków, dlatego warto wybierać jedynie sprawdzone sklepy z nasionami. W zaufanych miejscach można liczyć na profesjonalne doradztwo oraz pomoc w dokonaniu wyboru, co znacząco ułatwia cały proces i umożliwia podjęcie optymalnej dla siebie decyzji.

Sprawdź też inne artykuły