Motoryzacja

Badanie lekarskie na prawo jazdy – jak wygląda?

Chyba każdy nastolatek marzy o aucie oraz zdanym za pierwszym razem prawie jazdy. Samochód daje poczucie wolności, swobodę w przemieszczaniu się a niektórym jest po prostu niezbędny do życia i godnego funkcjonowania. Aby jednak podejść do kursu na prawo jazdy, należy najpierw przejść pozytywnie badania lekarskie.

Jak wyglądają, ile kosztują czy musisz się ich obawiać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy kat b?

Jest to badanie potwierdzające Twoją zdolność oraz brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Przeprowadzane jest ono przez lekarza specjalistę, ze specjalnymi uprawnieniami. Jeśli nosisz okulary, nie zapomnij ich ze sobą zabrać, ponieważ lekarz będzie sprawdzał Twój ogólny stan zdrowia, równowagę, wzrok oraz słuch. Jeśli podczas badania zaobserwuje jakieś niepokojące objawy, ma prawo skierować pacjenta na dokładniejsze testy. Lekarz przeprowadza też ankietę dotyczącą ogólnego stanu zdrowia. Badanie lekarskie na prawo jazdy ma w teorii ustalić, czy Twój stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdów mechanicznych. W praktyce nie masz się czego obawiać, trwa około piętnastu minut, jest przeprowadzane w pośpiechu i niezbyt dokładnie.

Ile czasu jest ważne badanie na prawo jazdy?

To zależy od wielu czynników. Tak jak już wspomniano na wstępie, badania lekarskie na prawo jazdy wyglądają na robione bardzo pobieżnie. Jednak jest kilka elementów wpływających na okres ważności. Osoby ze słabym wzrokiem mogą być na nie skierowane częściej niż inni. Uzależnione jest to też od wieku przyszłego kierowcy, jak i ogólnego stanu zdrowia czy chociażby istnienia chorób przewlekłych. Badania lekarskie na prawo jazdy należy powtórzyć również w przypadku utracenia prawa jazdy pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak wyniki były dobre, często badanie jest wydawane nawet na dziesięć lat.

Ile kosztuje badanie na prawo jazdy i kiedy najlepiej je wykonać?

Oczywiście jeśli zależy Ci na jak najszybszym zdaniu prawa jazdy, do badań należy przystąpić w pierwszej kolejności. Bez pozytywnych wyników nie będziesz mógł złożyć wniosku o wydanie numeru PKK. Ten z kolei jest niezbędny, aby rozpocząć kurs. Koszt badania na prawo jazdy jest stosunkowo niewielki i narzucony odgórnie przez Państwo. Tyle samo zapłacisz jeśli ubiegasz się o przedłużenie prawa jazdy, jak i w wypadku pierwszego podejścia. Koszt badań to na chwilę obecną 200 złotych. Nawet jeśli pozytywnie przejdziesz wszystkie testy oraz ankietę, nie jest to jednoznaczne z byciem w pełni zdrowym. Jak już wspomniano wcześniej, badania są bardzo pobieżne. Nadal należy pamiętać o okresowych badaniach diagnostycznych oraz badaniach krwi. Jest to niezwykle ważne, aby cieszyć się długim życiem w pełni zdrowia. Niestety wiele ludzi ignoruje badania cykliczne, uważając, że przecież te na prawo jazdy wyszły pozytywnie. Pamiętaj, że zdrowie jest tylko jedno i trzeba regularnie kontrolować jego stan, podobnie jak stan techniczny Twojego samochodu. Jest jedna zasadnicza różnica, samochód zawsze można wymienić na nowy.

Sprawdź też inne artykuły