Motoryzacja

Czy można oszukać alkomat?

 

Badanie alkomatem to jedna z najczęstszych metod, którą policja stosuje w celu określenia stanu trzeźwości kierowcy poprzez badanie poziomu alkoholu we krwi po zatrzymaniu go do kontroli. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to głupota i coś, czego kierowca za wszelką cenę powinien unikać. Warto jednak wiedzieć, że mimo tego, że alkomaty są niezwykle dokładne, nadal mogą dać się zwieść wielu różnym czynnikom, również takim, nad którymi możesz nie mieć żadnej kontroli. Jest to ważne, ponieważ może prowadzić do sytuacji, gdy osoba pijana siada za kierownicę i jakimś cudem przechodzi badanie alkomatem, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo na drodze. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które są ciekawe, czy da się oszukać alkomat celowo lub przez przypadek i jak tego uniknąć, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie.

Choć jest to bardzo trudne do wykonania, da się w pewnym stopniu przejść przez badanie alkomatem, nawet mając alkohol we krwi. To pułapka, jeśli wykonujemy badanie, by wiedzieć, czy możemy już prowadzić samochód – zależy nam wtedy na rzetelnym wyniku. Jakie są najczęstsze sposoby na oszukanie alkomatu, z których możemy nie zdawać sobie sprawy?

Płukanie ust płynem

Higiena jamy ustnej to niezwykle ważna sprawa, o którą należy dbać. Wiele osób stosuje różnego rodzaju płyny do płukania w tym celu. Ich zadaniem jest usunięcie wszystkich bakterii z ust i pozostawienie efektu świeżego oddechu. Jak wiadomo, większość płynów tego typu zawiera dość sporą ilość alkoholu. Problemem jest to, że może on nadal być obecny w ustach przez jakiś czas po użyciu preparatu, ale nie wpływa w żaden sposób na stan organizmu i nie powinien powstrzymywać przed prowadzeniem jakiegokolwiek pojazdu.

Można więc powiedzieć, że jest to sposób na oszukanie alkomatu tak, aby wykazał podwyższony poziom alkoholu we krwi, który w żaden sposób nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Wiele badań udowodniło, że wiele takich drobiazgów jak miętówki, gumy do żucia, krople na kaszel, a nawet wyroby tytoniowe również wywołuje fałszywie dodatnie wyniki w testach alkomatów. Co ciekawe, nawet po spożyciu jednego jabłka badanie wykaże małą ilość promili w organizmie.

Niewłaściwa kalibracja alkomatu

Alkomat ma to do siebie, że musi być bardzo precyzyjnie skalibrowany, aby działał tak, jak powinien. Przykładowo, jeśli policjant popełni nawet mały błąd, wyniki testu mogą być na tyle nieprawdziwe, że zostaniesz zatrzymany i oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu, podczas gdy nic takiego nie miało miejsca. To może działać także w drugą stronę. Oznacza to, że chcąc sprawdzić, czy możesz wsiąść za kółko po krótkiej przerwie od spożywania alkoholu, powinieneś dysponować prawidłowo skalibrowanym urządzeniem, ponieważ inaczej może ono wskazać brak promili w organizmie pomimo ich obecności. Jak oszukać alkomat przez przypadek? wystarczy nie skalibrować odpowiednio swojego sprzętu. Pamiętaj, aby o to dbać.

Stosowanie różnych leków

Stosowanie leków wpływa na badanie alkomatem jak płyn do płukania jamy ustnej. Wszelkie farmaceutyki stosowane bezpośrednio do wnętrza jamy ustnej mogą powodować nieprawdziwy dodatni wynik na ekranie alkomatu. Dotyczy to w szczególności nieco starszych leków i tych na grypę, w których skład często wchodzi mentol, czyli substancja, którą alkomatom trudno odróżnić od zwykłego alkoholu. Na niekorzyść kierowcy wpływa również to, że prowadzenie pojazdu podczas przeziębienia zwykle wygląda podobnie do kierowania pod wpływem substancji psychoaktywnych lub alkoholu, co skłania funkcjonariuszy do zatrzymania i wykonania testu na obecność alkoholu we krwi.

Hipoglikemia

Hipoglikemia to przypadłość polegająca na spadku stężenia glukozy we krwi. W jej przypadku każdy oddech będzie zawierał śladowe ilości acetonu, czyli substancji podobnej do alkoholu. Musisz jednak wiedzieć, że u osób z cukrzycą poziom ten dramatycznie wzrasta. Kiedy poziom cukru we krwi spada, poziom acetonu wzrasta. Dzięki wielu badaniom ustalono, że kierowcy z taką przypadłością mogą czasem podczas badania alkomatem wykazywać nieprawdziwą zawartość alkoholu we krwi wynoszącą 0,06 promila.

Czasem nawet najlepsze urządzenia, takie jak alkomat Alcofind Expert, nie ochronią Cię przed takim przypadkiem. Mały łyk alkoholu lub płukanie ust płynem na bazie alkoholu w połączeniu z wysokim poziomem acetonu może wywołać nieprawdziwie pozytywny wynik podczas kontroli drogowej.

Sprawdź też inne artykuły