Technologia

Jakie są klasy betonu?

Beton to najpowszechniej stosowany materiał w pracach budowlanych. Na jakość oraz rodzaj wpływają różne składniki, które stosowane są do produkcji mieszanki. Wpływ mają również zastosowane proporcje. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje i klasy betonu można wyróżnić oraz czym się one charakteryzują.

 

Czym jest beton?

 

Beton to materiał budowlany, który powstaje w wyniku połączenia cementu z wodą oraz z kruszywem. Do jego produkcji stosowane mogą być jeszcze różne inne dodatki. Dzięki wodzie beton osiąga pożądaną konsystencję. Kruszywo natomiast nadaje mieszance odpowiednich właściwości. Najczęściej stosuje się żwir lub piasek. Wszystkie te wymieszane składniki określa się mieszanką betonową. W momencie, kiedy stwardnieje i osiągnie odpowiedni poziom wytrzymałości, staje się betonem stwardniałym. Jak wspomniano, wyróżnić można różne klasy betonu. Różnica wynika z różnego zastosowania materiału.

 

Klasyfikacja betonu

 

Najważniejszą cechą betonu jest jego wytrzymałość i właśnie to określa jego klasę. I tak wyróżnić można beton ciężki, beton zwykły oraz beton lekki. Wszystkie te rodzaje mają własną charakterystykę. Jeśli chodzi o pierwszy typ, to jego ciężar objętościowy wynosi powyżej 2600 kg/m3. Do produkcji modelu ciężkiego stosuje się namagnesowane lub stalowe kruszywa. W przypadku betonu zwykłego, jego ciężar objętościowy wynosi między 2000 a 2200 kg/m3. Powstaje z mieszanki kruszyw naturalnych i łamanych. Może być to żwir, piasek bądź kamień bazaltowy. Beton zwykły najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia konstrukcji z żelbetonu. Jego ciężar objętościowy wynosi od 800 do 2000 kg/m3. Wytwarzany jest z lekkich kruszyw. Głównie wykorzystuje się go w formie średniowymiarowych elementów ściennych i stopowych. Jeśli chodzi o beton ciężki i zwykły to wyróżnia się tu klasy od C8/10 do C100/115. Najpowszechniej stosowane rodzaje w tym przypadku to C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30. W kwestii betonu lekkiego wyróżnić można klasy od LC8/9 do LC80/88. Wszystkie rodzaje określa specjalna tabela klas betonu.

 

Beton – rodzaje najczęściej stosowane

 

Wyróżnić można kilka rodzajów betonu, które stosowane są najczęściej. Pierwszym z nich jest gatunek płukany. W tym przypadku kruszywo w pewnym stopniu nieco wystaje z mieszanki. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie ciekawego efektu estetycznego. Drugim rodzajem jest beton stemplowany. Charakteryzuje się tym, że może imitować inne materiały, takie jak choćby cegłę czy kamień. Wymienić trzeba również beton samozagęszczalny. Ten rodzaj nie wymaga wibrowania. Wszystko dzięki temu, że zagęszcza się on pod wpływem swojej własnej masy. Ciekawą odmianą jest z pewnością również siarkowy. Jest to beton wzbogacany o siarkę. Dzięki temu odporny będzie na działanie różnego rodzaju kwasów. Na koniec wymienić należy beton suchy, który cechuje się tym, iż niemal całkowicie pozbawiony jest wody.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Technologia

1 Comment

  1. Inteligencję i poziom autora widać od razu – świetna treść!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.