Praca i biznes

Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia?

Prowadzenie własnej działalności rolnej cieszy się ogromną popularnością. Nie tylko osoby pochodzące z rodzin przekazujących sobie grunty z pokolenia na pokolenie pragną rozpocząć przygodę z rolnictwem. Dziedziną tą interesuję się wiele osób, nieposiadających kierunkowego wykształcenia ani własnego gruntu. Czy mają one szansę na zostanie rolnikiem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Rolnik – czyli kto?

Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego, chcielibyśmy wyjaśnić, kim jest rolnik według polskiego prawa. Otóż jak wskazuje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, rolnik to osoba posiadająca na własność bądź dzierżawiąca nieruchomości rolne o minimalnej powierzchni 30 hektarów. Aby zyskać miano rolnika, należy prowadzić gospodarstwo samodzielnie. Oznacza to, iż trzeba wykonywać wszelkie czynności samemu i podejmować decyzje samodzielnie. Co ważne, aby uzyskać status rolnika indywidualnego, należy zamieszkiwać gminę, w której zlokalizowane jest gospodarstwo, przez okres minimum 5 lat. Ponadto trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje np. wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe bądź tytuł kwalifikacyjny zawodowy.

Rolnik bez wykształcenia rolniczego wyższego – czy to możliwe?

Obecnie na pracę w rolnictwie decyduję się coraz więcej osób. Podejmują ją nie tylko dziedzice gruntów, ale również osoby, które chcą założyć swoje gospodarstwo od zera. Czy mają one szansę na karierę bez wykształcenia? Oczywiście, że tak! Aby zostać rolnikiem, nie trzeba ukończyć kierunkowej szkoły czy studiów. Wystarczy posiadać tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie rolniczym. Poza tym liczy się doświadczenie.

Jak zdobyć kwalifikacje rolnicze?

Gdy już wiesz, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego, zapewne zastanawiasz się, jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu. Otóż kwalifikacje można zdobyć, ucząc się w szkole zawodowej lub średniej o profilu rolniczym. Skutecznym sposobem jest również staranie się o tytuł kwalifikacyjny lub tytuł mistrza. Jeśli rolnikiem pragnie zostać osoba, która ukończyła studia wyższe niezwiązane z rolnictwem, musi ona dodatkowo zrobić studia podyplomowe z tej dziedziny. Jeśli osoba ta ma wykształcenie średnie o profilu innym niż rolniczy, to musi dodatkowo odbyć 3 lata stażu pracy w rolnictwie. Jeśli jednak kandydat na rolnika ma wykształcenie inne niż średnie np. gimnazjalne lub zawodowe, to ma obowiązek zdobyć aż 5 lat doświadczenia w pracy w gospodarstwie. Ponadto musi minimum 5 lat mieszkać w gminie, w której zlokalizowana jest jego nieruchomość rolna.

Aby potwierdzić swój staż pracy, należy przedstawić dowód podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolnika bądź dokument, który potwierdza, iż osoba prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni większej niż 1 hektar lub posiada dzierżawę. Należy zaznaczyć, że staż rolny liczy się również, jeśli osoba była zatrudniona w danym  gospodarstwie na umowie o pracę lub wykonywała obowiązki jako członek spółdzielni rolnej.

Dlaczego warto zyskać tytuł rolnika?

Gdy już wiesz, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego, zapewne zastanawiasz się, dlaczego warto zawalczyć o ten tytuł. Otóż będąc rolnikiem, można cieszyć się niższymi składkami na ubezpieczenie społeczne. A to wszystko dzięki temu, iż nie jest się ubezpieczonym w ZUS, lecz KRUS. Ponadto, gdy rolnik ma pola o mniejszej powierzchni niż 6 ha, jest zwolniony ze składki zdrowotnej. Ogromną zaletą bycia rolnikiem są również dopłaty z UE, wynoszące nawet 210 za każdy uprawiany hektar.

Zatem, jak sam widzisz, zostanie rolnikiem jest bardzo opłacalne, a uzyskanie odpowiednich kwalifikacji wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze jest doświadczenie i praktyka. Choć jak wiadomo, w szkole można zdobyć wiele cennych umiejętności, dzięki którym prowadzenie gospodarstwa staje się znacznie łatwiejsze.

Najświeższe wiadomości rolnicze znajdziesz na okiemrolnika.pl

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.