Hobby

Jak przygotować się do morsowania?

Morsowanie w Polsce popularne jest od kilkunastu lat, jednak dopiero od niedawna obserwuje się prawdziwy boom na tę aktywność. Kąpiele w zimnej wodzie w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną zyskały popularność w okresie pandemii. Taka aktywność może być bardzo przyjemna, zwłaszcza gdy woda jest cieplejsza od powietrza. Przyjęta powszechnie definicja mówi, że można mówić o morsowaniu, gdy temperatura wody wynosi 10°C i mniej.  Kąpiele wiążą się z szeregiem korzyści dla zdrowia i samopoczucia, ale warto mieć na uwadze również przeciwwskazania – główne są to problemy z sercem oraz układem krążenia. W przypadku ich występowania należy poradzić się lekarza, czy taka aktywność nie będzie szkodziła zdrowiu.

Jak należy przygotować się do morsowania?

Jak przygotować się do morsowania? W ocenie wielu osób od lat korzystających z tej formy aktywności organizm należy przyzwyczajać powoli. Oswajanie z coraz zimniejszą wodą warto zaczynać już od września, kiedy wieczorami bywa ona cieplejsza od powietrza. Regularne zażywanie takich kąpieli przygotuje organizm na rozpoczęcie sezonu, który zazwyczaj ma miejsce w październiku lub listopadzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się na morsowanie, warto skorzystać z porad osoby z co najmniej kilkuletnim stażem w tym zakresie. Będzie to na przykład kierownik działającej lokalnie grupy morsowej. Taka osoba będzie w stanie opowiedzieć o ważnych aspektach związanych z tą aktywnością nie tylko przez pryzmat własnych doświadczeń, ale również na podstawie wrażeń i reakcji innych.

Słuchaj własnego organizmu

Nie znaczy to, że nie warto przypatrywać się działaniom pozostałych osób, jednak trzeba podejść do takich porad z dystansem. Dlaczego? Ponieważ każdy organizm jest inny i w odmienny sposób reaguje na krótkotrwały, ale intensywnie działający czynnik, jakim jest zimno. Elementy takie, jak rozgrzewka, długość pojedynczej sesji morsowania czy liczba wejść do wody przeplecionych przebieżkami stanowią indywidualne kwestie. Zależą nie tylko od budowy ciała i ilości tkanki tłuszczowej, ale również od zmęczenia, czasu, jaki upłynął od ostatniego posiłku, a w przypadku kobiet znaczenie może mieć również dzień cyklu miesiączkowego. Zatem jak przygotować się na morsowanie? Eksperymentować i znaleźć taki sposób, który będzie sprawiał przyjemność oraz satysfakcję.

Morsowy ekwipunek

Przygotowanie do morsowania to również konieczność zaopatrzenia się w kilka praktycznych gadżetów umożliwiających szybkie osuszenie ciała i przebranie się w ciepłą odzież. Sklepy sportowe zachęcają do zakupu poncza czy butów z neoprenu, ale na początek wystarczą duży ręcznik frotte i siatkowe buty do wody. Warto natomiast pomyśleć o takich akcesoriach, jak podkładka pod stopy, np. kawałek karimaty, worek na mokrą odzież, luźne skarpety i spodnie (ciężko jest naciągać na zmarznięte ciało obcisłą odzież). Przyda się również czapka, a jeśli istnieje ryzyko jej zmoczenia, warto mieć zapasową. 

Mimo że z dobrodziejstwa zimowych kąpieli mogą korzystać osoby w każdym wieku, aby morsowanie sprawiało radość, warto się do niego dobrze przygotować.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Hobby

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.