Motoryzacja

Jak dobrać odpowiednie opony zimowe?

 

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest najważniejsze. Wpływ na nie mają nie tylko umiejętności kierowcy, ale i stan techniczny auta. W tym kontekście bardzo ważna jest kondycja opon w okresie zimowym oraz ich odpowiedni dobór. Pamiętać też trzeba, że opony zimowe nigdy nie mogą być wybierane przypadkowo. Na co zatem zwrócić uwagę?

 

Rozmiar opony

 

Jednym z pierwszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, dobierając opony zimowe, jest ich rozmiar. Dlatego pierwszym krokiem powinno być ustalenie wielkości opon pasujących do posiadanego auta. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rozmiar ten określa zakres bieżników. Zawsze określany jest ciągiem liczb i liter. Rozmiar opony znajduje się na jej bocznej ścianie i przykładowo może wyglądać choćby tak: 205/55 R16. Pierwsza liczba oznacza szerokość w milimetrach. Druga liczba to wysokość gumy – czyli profil (procent szerokości opony). Z kolei trzecia to średnica felgi podana w calach. Jak już wspomniano, rozmiar musi zawsze pasować do posiadanego modelu samochodu. Koniecznie należy trzymać się tu zaleceń producenta.

 

Indeks nośności opony

 

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać opony zimowe, nie można zapomnieć o indeksie nośności opony. Jest to jej maksymalne dopuszczalne obciążenie przy najwyższej dopuszczalnej prędkości. Przykładowo, jeśli indeks nośności opony wynosi 91, to obciążenie na jedną oponę nie może być większe niż 615 kg. Informację o indeksie nośności opon można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Znajduje się ona w polu F1. Bardzo ważne jest to, aby nigdy nie montować w samochodzie opon o niższym indeksie nośności opon niż ten, który zalecany jest do posiadanego modelu samochodu.

 

Klasa opon zimowych

 

Jeśli chodzi o klasyfikację opon zimowych, to wyróżnić można tu trzy klasy. Każda z nich różni się zastosowaną mieszanką, wzorami bieżnika oraz technologią. Pierwsza jest klasa ekonomiczna. Takie opony poleca się kierowcom, którzy rocznie pokonują niewiele kilometrów, jeżdżą przede wszystkim w mieście i preferują spokojny styl jazdy. Opony w klasie średniej polecić można tym, którzy często jeżdżą zarówno w mieście, jak i w terenie oraz preferują umiarkowany styl jazdy. Trzecia klasa opon to premium. Polecane są one kierowcom, którzy pokonują rocznie duże dystanse, często jeżdżą w terenie i preferują dynamiczny styl jazdy. Na rynku dostępne są opony wszystkich tych klas różnych producentów. Przy wyborze konkretnego modelu pomóc może test opon zimowych. Takie testy często publikują branżowe media.

 

Teren użytkowania

 

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie najlepsze opony zimowe wybrać, nie można zapomnieć o kwestii terenu, po którym będzie się jeździć. Jeśli najczęściej jeździ się autem w mieście, to zimą najlepiej sprawdzą się opony, które zagwarantują skuteczne i pewne hamowanie, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Dlatego optymalnym wyborem będzie tu ogumienie klasy ekonomicznej. W przypadku częstej jazdy w trasie dobrym rozwiązaniem będzie wybór cichych opon. Zapewniają one wysoki komfort jazdy. Dlatego wybór paść powinien na opony klasy średniej. Dobrze, aby takie posiadały one asymetryczny bieżnik.

Sprawdź też inne artykuły

More in:Motoryzacja

1 Comment

  1. Autor tej treści poświęcił wiele czasu na research i to widać gołym okiem!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.