Lifestyle

6 sposobów na kaca – szybkie sprawdzone metody

Kacem nazywamy złe samopoczucie zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym, pojawiające się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Niestety to przykre zjawisko jest ściśle związane z konsumpcją alkoholu i spędza sen z powiek wielu osobom po udanej imprezie. Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu na leczenie kaca, gdyż każdy organizm inaczej reaguje na zatrucie alkoholowe, wobec czego każdy może odczuwać inne jego objawy. Leczenie kaca nie musi być jednak przykrą konsekwencją spożycia alkoholu, gdyż można się na to skutecznie przygotować.

Działaj z wyprzedzeniem i weź sprawy w swoje ręce

Powszechnie wiadomo, że dobrze wypoczęty organizm lepiej znosi wszelkiego rodzaju zatrucia. Podobnie jest w sytuacji dotyczącej zatrucia alkoholem. Zanim udasz się na imprezę, przygotuj się starannie, wówczas organizm będzie miał więcej siły do walki z trucizną, jaką niewątpliwie jest alkohol, i łatwiej się zregeneruje. Przed planowanym spożyciem większej ilości alkoholu, postaraj się:

  1. Wypocząć i ogranicz palenie tytoniu, nikotyna wzmaga działanie alkoholu.
  2. Najlepiej godzinę przed planowanym spożyciem alkoholu, przyjąć solidny posiłek, preferowany tłusty. Pełny żołądek jest chroniony przed alkoholem, który zostanie wchłaniany w mniejszym stopniu.
  3. Przyjmij suplementy witamin.
  4. Weź prysznic i zjedź coś.
  5. Pij dużo wody i nawadniaj organizm.
  6. Wyjdź na spacer, dotleń się i spójrz trzeźwo na sytuację. Oprócz powyższych kroków, warto, jest zjeść coś ciepłego i kwaśnego. Szybkim sposobem na kaca może okazać się zjedzenie zupy ogórkowej lub barszczu. Witamina C pozytywnie wpłynie na osłabiony organizm.

Zatrucie alkoholowe – co to jest?

Zatruciem alkoholowym nazywamy stan po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Nie należy go mylić absolutnie ze zwykłym upojeniem, gdyż jest to stan zagrożenia życia. Na skutek działania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy, pojawiają się objawy zatrucia. Nie można określić dawki, jaka wpłynie na pojawienie się negatywnych skutków, ponieważ zależy to od czynników indywidualnych, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności oddechowej lub krążeniowej i w konsekwencji do śmierci. Odpowiadając na pytanie, co jeść na zatrucie alkoholowe, zdecydowanie wybierz produkty lekkostrawne. Nadwyrężona wątroba i żołądek nie powinny już być bardziej podrażniane. Najlepiej wprowadzić na ten krótki czas dietę beztłuszczową. Warzywa, chude mięso i ryby gotowane na parze to idealne rozwiązanie. Uzupełniaj elektrolity i pij dużo wody. Unikaj soli i ostrych przypraw. Produkty mleczne jako źródło białka i witamin spożywaj jak najwięcej.

Jak zneutralizować aldehyd octowy?

Aldehyd octowy to niezwykle toksyczny związek powstający z alkoholu w naszej wątrobie. Niestety nie mamy lekarstwa ani cudownej metody na pozbycie się go z organizmu, jednak istnieją pewne sytuacje, pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie i wspierające walkę organizmu z wrogiem. Zdecydowanie długi sen oraz spacer na świeżym powietrzu są tym, co pomaga nam wrócić do zdrowia. Oczywiście lekka dieta i dużo płynów, najlepiej wody lub witaminy w postaci tabletek musujących, sprzyjają w walce z toksyną.

Sprawdź też inne artykuły