Lifestyle

10 najszybszych samochodów na świecie. Ranking

Sport i rywalizacja od zawsze wzbudzały ogromne emocje. W czasach starożytnych były to maratony oraz zmagania olimpijczyków. Znamy przecież z lekcji historii również wyścigi konne oraz konnych zaprzęgów. Kiedy nastały czasy motoryzacji, pierwsze spalinowe silniki, rywalizacja weszła na wyższy poziom. Prędkości osiągane przez maszyny stały się nieporównywalnie większe od tych, które osiągali biegacze czy zwierzęta. W dzisiejszych czasach konstruktorzy prześcigają się, kto zbuduje auto o najlepszych osiągach. Wspaniałych aut powstało już wiele, ale które z nich są najszybszymi samochodami świata?

Bugatti, niedościgniony przez wiele lat

Jeszcze do niedawna auta marki Bugatti zajmowały pierwsze miejsca w tym rankingu. Firma powstała we Francji w 1910 roku, a na chwilę obecną należy do chorwacko-niemieckiego koncernu. Produkuje auta klasy super sport. Ogromna moc silników oraz zaawansowane technologie pozwalają rozwijać zawrotne prędkości. Firma nadal produkuje najszybsze samochody świata – w czołówce dziesięciu najszybszych aut, modele Bugatti zajmują aż cztery miejsca. Chiron zajmuje miejsce drugie, jego maksymalna prędkość to 490 kilometrów na godzinę. Co prawda to wynik uzyskany przez jednego z właścicieli w modelu poddanym różnym przeróbkom. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze Veyron super sport z prędkością maksymalną 431 km/h. Oficjalny podany przez producenta wynik modelu Chiron 420 km/h na ósmym miejscu oraz Veyron EB 16.4 zamykający dziesiątkę.

Amerykanie się nie poddają w wyścigu o najszybsze auto na świecie

Amerykańska marka Hennessey też może się pochwalić ogromnymi sukcesami na rynku motoryzacyjnym oraz super samochodów. Model Venom GT w 2014 roku zajmował pierwsze miejsce na najszybsze auto świata. Dziś plasuje się na miejscu piątym, a model Venom GT Spyder zajmuje siódme miejsce.

Szwedzi też potrafią budować szybkie samochody

Udowodnili to nie raz, natomiast marki Koenigsegg nie trzeba nikomu przedstawiać. Powstało już wiele modeli, które walczyło o podium oraz pierwsze miejsce w biegu na najszybszy samochód świata. Konstruowaniem szybkich aut firma zajmuje się od 1998 roku. Spod ich ręki wyszło wiele świetnych modeli, z których najbardziej utytułowana jest Agera. I ten właśnie model niewzruszenie trwa na liście dziesięciu najszybszych aut na świecie. Wzmocniona Agera RS co prawda nie stoi na podium, ale czwarte miejsce na świecie to też nie lada wyczyn.

Amerykański sen wiecznie żywy

Mimo ogromnej konkurencji to auta zza oceanu zajmują najwięcej miejsc na liście najszybszych aut świata. Trzecie miejsce należy do legendarnej firmy założonej przez Henry’ego Forda oraz modelu M2K Motorsport Ford GT, który rozwija niewyobrażalną prędkość 483 kilometrów na godzinę. Dekady doświadczenia w produkcji aut odgrywają tu ogromną rolę. Wiele aut marki Ford przeszło do legendy. W 2011 roku inna amerykańska firma podjęła się zadania zbudowania auta na miarę pierwszej dziesiątki. SSC wyprodukowało model Aero, który aktualnie zajmuje dziewiąte miejsce z maksymalną prędkością 412 km/h, ale ten sukces nie wystarczył ambitnym inżynierom. Najnowszy model Tuatara jest jednym z naprawdę niewielu, które przekroczyły magiczną barierę 500 km/h i pierwsze miejsce z prędkością maksymalną 533 km/h należy właśnie do niego.

Sprawdź też inne artykuły